1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (هنوز امتیازی داده نشده!)
Loading...

چگونه حافظه کودک را از دوران نوزادی تقویت کنیم؟

تقویت حافظه نوزاد / کودک

تجربیات کودکان در رشد و پرورش او نقش مهمی دارند.

 آیا کودکان، لحظات خاص، اسباب بازی مخصوص یا اولین گردش و پیاده روی مثل رفتن به باغ وحش را وقتی بزگ شدند به یاد می‌آورد؟ جواب این است که نوزاد بعدها در زندگی‌اش قادر به یادآوری این خاطرات نیست، اما تجربیات می‌توانند این لحظات در رشد و پرورش او نقش مهمی دارند. خاطرات و تجربیات برای یادگیری، مثل آجرهای ساختمان سازی هستند.

حافظه یک نوزاد به خوبی حافظه یک انسان بالغ عمل نمی‌کند. او نمی تواند تا یک اتفاق را در ذهن خود یادآوری کند. بنابراین وقتی که تجربه ای را به رسمیت بشناسد نسبت به آن احساس راحتی و آشنایی می‌کند. اما در عین حال عضلات کوچک حافظه او از زمان تولد همچنان سخت فعالیت می کنند. در ابتدا، او  از حافظه حال و در جریان خود استفاده می کند. همان حافظه‌ای که مسئولیت به خاطر سپردن مهارت‌های مکیدن، بلعیدن، ایجاد سروصدا و حتی غلتیدن و راه رفتن است.

تا هفته ششم نوزاد حافظه معنایی یا دانش عمومی کلمات را به دست می آورد. این حافظه او را یاری می کند تا صدای مادرو پدرش را که والدینش هستند و نه صدای غریبه‌ها را تشخیص دهد. همچنین این حافظه او را کمک می‌کند تا یاد بگیرد که غذاهای خاص طعم خوشمزه‌تری دارند و غذاهای دیگر این طعم را ندارند. و در نهایت این حافظه باعث می شود تا اسم خودش را بشناسد و معنای کلمات را درک کند.

مهارت‌های مربوط به حافظه به طور طبیعی رشد می‌کنند. اما راه‌هایی هست که می تواند به رشد و تقویت حافظه کودک از همان دوران نوزادی کمک کند:

تازه نگه داشتن

هنگامی که کودک شما برای اولین بار چیزی را تجربه می‌کند، آن تجربه فضایی از مغز  که وظیفه‌اش ذخیره کردن و یادآوری خاطرات است تحریک می‌‌شود. همچنین این تجربه باعث می شود شبکه ارتباطی جدیدی را مغز او در بین سلول‌های عصب خود، شکل بدهد. هرچقدر اتصالات عصبی کودک شما بیشتر باشد، راه‌های بیشتری برای بدست آوردن اطلاعات خواهد داشت (این جریان هوش کودک را زیاد می‌کند). لمس کردن شکم او به‌ وسیله یک پر، نشان دادن اینکه چگونه اسباب بازی‌های حمام را در وان آب فشار دهد و بازی کردن و غلتیدن در چمن‌ها، همه راه‌هایی هستند که به مرتبط شدن این وقایع در مغز او کمک می‌کنند. همچنین باید به او اجازه دهید که بعضی از وظایف را خودش انجام دهد. مثل کنترل کردن لِگو‌های خانه سازی که مدام در حال لغزیدن هستند.

تقویت حافظه کودک / نوزاد

تکرار، تکرار، تکرار

مغز روی تنظیم برخی از ارتباطات حاضر شکل گرفته، و این روند به تکرار نیاز دارد. درست همانند وقتی که شما برای دومین بار یک فیلم را نگاه می کنید و جزئیاتی را که امکان دارد متوجه آنها نشده باشید مرور می‌کنید. حافظه نوزادان در اثر تکرار، قوی‌تر و عمیق‌تر پرورش می‌یابد. چیزها را چندین بار تکرار کنید. مثل خواندن یک آهنگ، انجام دادن بازی مورد علاقه اش قبل یک چرت کوتاه روزانه یا به پیاده‌روی رفتن بعد از نهار. اینها ارتباطات موجود را تقویت می کنند. درحالی که ارتباط و اتصال جدید دیگری در حال شکل‌گیری است.

استفاده از کلمات 

کودکانی که پدر و مادرشان با آنها بیشتر صحبت می‌کنند دامنه لغات بزرگتری دارند و زودتر شروع به صحبت کردن می‌کنند،‌ چون آنها بیشتر لغاتی را که می‌شنوند در ذهن خود ذخیره می‌کنند. هنگامی که کودک در ۴ تا ۶ ماهگی صداها و کلمات نامفهوم می‌گوید، با لبخند زدن، ارتباط چشمی و تکرار صدا‌هایی که او می گوید او همراهی کنید و منتظر باشید تا نوزادتان به شما پاسخ دهد. این راه به کودک‌تان کمک می‌کند تا در بین مکالمه  نوبت را رعایت کند، بشنود، به خاطر بسپارد و در یک زمان صداهای کمی را تکرار کند.

کتاب بخوانید

تقویت حافظه نوزاد

کتاب برای او بخوانید. کتاب خواندن معنای کلمات را به او یاد می دهد. برای مثال، کتاب‌های شعر حیوانات که دارای صداهای حیوانات و تکرار آنها هستند یکی از راه‌های متفاوت است. تصاویر کتاب‌ها حافظه کودک را تیز می‌کند. شما می‌توانید فعالیت‌های روزانه خود را برای کودک‌تان توضیح بدهید. به عنوان مثال، به او بگویید:« بیا این کفش‌ها رو امتحان کنیم یا من دانه‌های گرم شن رو زیر پاهایم احساس می‌کنم». در حقیقت با این کار شما به فرزند خود کمک می‌کنید تا برای گفتن اولین کلمه یا حرف خودش را آماده کند.

لحن تلفظ

وقتی که اطلاعات با یک ملودی خارج می‌شوند کودکان آن را راحت‌تر یاد می‌گیرند و به ذهن می‌سپارند. به این معنی که ریتم و الگوی آهنگ، یادآوری و حفظ مسائل و موضوعات را راحت‌تر می‌کند. برای مثال، کلمات ریتم دار و آهنگین به کودکان در پیش‌بینی آنچه در ادامه می‌آید کمک می‌کند. به همین دلیل آنها بین ترانه‌ها و خواندن، ادای حیوان یا شی خاصی را تقلید می‌کنند. شما می‌توانید برای آنها ترانه‌سازی کنید. مثلا تصویر مادربزرگ و پدربزرگ را به او نشان داده و با شعر و ریتم به آنها بگویید که «مادربزرگ مهربون/ شما رو خیلی دوست داره» یا ترانه «یک روز یه آقا خرگوشه» را با آهنگ و ادا برای او بخوانید. آهنگ به آنها کمک می‌کنند تا بهتر و بیشتر با محتوا آشنا شده و بار بعد که آن را می‌خوانید او آنها را تقلید کند.

لبخند بزنید

احتمال بیشتر دارد که کودک شما تجربیاتی را به خاطر بیاورد که با احساس مثبت همراه بوده است. اخیرا در مطالعاتی که صورت گرفته، دو دسته از کودکان با یکدیگر مقایسه شدند. کودکانی که شکل های هندسی را به همراه یک چهره خندان و صدای مهربان دیده اند، تصاویر این اشکال بهتر در ذهن آنها باقی ماند تا کودکانی که همان شکل ها را به همراه یک چهره عصبانی و صدای خشمگین دیدند. به نظر احساسات مثبت، توجه و حس انگیزش کودک را زیاد می کند. بنابراین زمانی که با کودک خود بازی می‌کنید، درباره یک پرنده در افق صحبت می‌کنید یا وقتی با او قدم می‌زنید، لبخند بزنید تا به فهم بهتر و درک او در دستیابی به اطلاعات جدید کمک کنید.

با کانال تلگرام «هفت حوض» همراه شوید

این مطلب رو با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

برای عضویت در کانال تلگرام وبسایت هفت حوض کلیک کنید - join to telegram channel

ارسال یک پاسخ