1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (1 رای, میانگین: 5٫00 از 5)
Loading...

با قاتل نیمی از ایرانی‌ها آشنا شوید!

بیماری ایرانی ها
۴ بیماری علت مرگ نیمی از ایرانی‌ها

دیابت، بیماری های قلبی – عروقی، بیماری های تنفسی و سرطان بیماری هایی هستند که علت ۵٢ درصد مرگ و میرها در ایران هستند.

آمارها در مورد سلامتی ایرانیان  نگران‌کننده است. میزان شیوع بیماری‌های قلبی‌-‌عروقی و تنفسی، سرطان‌ها و… در میان ایرانیان به شدت زیاد است.

شیوع چاقی و اضافه وزن در ایران

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت و رئیس انستیتو تغذیه و معاون بهداشت وزارت بهداشت به همه‌گیری چاقی و اضافه وزنی و شیوع بیماری‌های کشنده در کشور اشاره کردند: «دیابت، بیماری‌های قلبی‌–‌عروقی، سرطان و بیماری‌های تنفسی عامل ۵٢‌ درصد مرگ‌ و‌ میرها در کشور هستند. همچنین عامل ٣٠‌درصد از موارد سرطان در ایران عادت‌های بد غذایی است. ١٩‌درصد سرطان‌ها که مربوط به دستگاه گوارش است، به دلیل تغذیه ناسالم است. همچنین ٣١‌درصد بیماری‌های قلبی‌–عروقی از تغدیه ناسالم است.» اینها را زهرا عبدالهی اعلام کرد: «بیش از ٧٠‌درصد میانسالان چاق هستند یا اضافه وزن دارند، این موضوع در میان ٢٠‌ درصد کودکان زیر دو ‌سال کشور هم دیده می‌شود.»

براساس اعلام این مسئول در وزارت بهداشت، شیوع چاقی و اضافه وزن با افزایش سن در ایران زیاد می‌شود؛ به گونه ای که ۵۴‌ درصد از زنان و ۵۴‌درصد از مردان، دچار اضافه وزن یا چاقی اند و ٧٠ تا ٨٠‌ درصد زنان و مردان بالای ۴۵‌سال این مشکل را دارند. به گفته عبدالهی، یکی از عوامل مهم بروز سرطان و بیماری‌های قلبی-عروقی مصرف کم سبزی و میوه است. «حد مجاز مصرف شکر در روز ٢۵ گرم است، در حالی‌که ایرانیان روزانه ۶۶ گرم است که بیش از دو برابر حد استاندارد جهانی است. همچنین هر ایرانی روزانه ۴۶ گرم روغن مصرف می‌کند در حالی‌که میزان استاندارد آن ٣۵ گرم است.»

این مقام مسئول در وزارت بهداشت گفت: ۵٠‌ درصدی میزان نمک در نان کاهش یافته است. به‌طور متوسط در گذشته هر صد گرم نان بین دو تا سه گرم نمک داشت که اکنون استاندارد اجباری آن به یک‌درصد کاهش یافته است و با این کار روزانه سه گرم از مصرف نمک مردم کم می‌شود.

بیماری‌های قلبی‌-عروقی علت مرگ ١۶‌درصد ایرانیان

علی‌اکبر سیاری، معاون وزیر بهداشت با بیان این‌که استاندارد نمک، شکر و روغن در مواد غذایی مصرفی مردم اصلاح شد، گفت: «نمک، شکر و چربی سه عامل مهم تغذیه ناسالم و بروز بیماری‌های غیرواگیر به‌خصوص بیماری‌های قلبی-عروقی و سرطان است و با توجه به میزان بالای مصرف این مواد مضر در ایران، حد مجاز آنها در اقلام غذایی کم شده است.» به گفته او، در حال حاضر میزان مصرف نمک در میان ایرانیان حدود ٢,۵ برابر میانگین جهانی است و همین مسأله باعث شده که بیش از ١٠‌میلیون ایرانی فشار خون بالا داشته باشند.» سیاری در ادامهگفت:  «١۶‌درصد مرگ‌و‌میرها در کشور به علت بیماری‌های قلبی-‌عروقی است که رتبه اول را دارد؛ از ٣٨٠ مورد مرگ غیرطبیعی در کشور در ‌سال ٩٠، حدود ٩٣‌ هزار مورد مربوط به بیماری‌های قلبی-عروقی، ۴٣‌هزار مورد مربوط به سکته مغزی، ٣٠‌هزار مورد سرطان بود و دیابت و بیماری‌های مزمن تنفسی هم در رتبه‌های بعدی بودند.»

مرگ غیرطبیعی روزانه ۱۵ تهرانی

٢٨٠٠ نفر در استان تهران به صورت غیرطبیعی جانشان را از دست داده اند. مرگ ناشی از حوادث ناشی از تصادفات، سوء مصرف مواد مخدر، سقوط از بلندی، سوختگی، مصرف مواد روانگردان مسمومیت دارویی، سلاح سرد، مصرف الکل و …در گروه مرگ های غیرطبیعی قرار می گیرند.

تصادف، عامل اصلی مرگ ساکنان تهران در نیمه اول امسال بود. در این مدت ٧۵۶ نفر در تصادفات رانندگی جان خود را از دست داده اند. سوء مصرف مواد مخدر، دومین عامل مرگ تهرانی هاست، به طوریکه در این مدت، ٢٠٨ مورد فوتی گزارش شد. مواردی همچون سوختگی با ١٢۴ مورد فوتی، سقوط از بلندی و… در رتبه‌های بعدی قرار دارد.

اهالی استان‌های شمالی و شمال غرب کشور چاق‌ترند

بیش از ۴۵‌درصد ایرانیان درگیر چاقی یا اضافه وزنی هستند؛ این عارضه در استان‌های شمالی و شمال غربی کشور شیوع بیشتری دارد. سوءتغذیه یک چالش و مسأله مهم جهانی است که به دو صورت مصرف کم‌کالری و گرسنگی و نیز اضافه وزن و چاقی است.

ایرانیان در مصرف غذا تعادل ندارند. به‌طور متوسط هر ایرانی روزانه ۴٠٠ کیلوکالری اضافه دریافتی انرژی دارد و البته این میزان در گروه‌های سنی، جنسی و جغرافیاهای مختلف متفاوت است. اسید چرب ترانس یکی از خطرناکترین روغن‌هاست که عامل مهم بروز سرطان است؛ میزان آن در روغن‌های مصرفی مردم حدود دو دهه پیش ٢٧‌درصد بود که اکنون به حدود ٢ تا ٣‌درصد رسیده و تا پنج تا ١٠‌سال آینده به صفر می‌رسد.

با کانال تلگرام «هفت حوض» همراه شوید

این مطلب رو با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

برای عضویت در کانال تلگرام وبسایت هفت حوض کلیک کنید - join to telegram channel

ارسال یک پاسخ