لایک خودکار, استفاده ایمن, کامنت خودکار, کاملا اتوماتیک, پشتیبانی کامل, آپدیت های رایگان, فالو و آنفالو خودکار, گردآوری افراد هدف, نصب سریع و استفاده آسان, کنترل کامل روی حساب اینستاگرام,
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (هنوز امتیازی داده نشده!)
Loading...

فلسفه سیزده به در چیست؟

فلسفه سیزده به در چیست؟تعطیلات نوروزی در روز سیزدهم با جشن ها و رسومات خاصی پایان می گیرد.

این روز مهم و خاطره انگیز سیزده به در نام دارد.

چرا عدد سیزده نحس است؟

مردم بسیاری به‌ نحسی‌ عدد سیزده‌ اعتقادی‌ ندارند. بنابراین‌ چنین باوری ریشه در گذشته دارد. در زمان های قدیم‌ عدد سیزده‌ را خوش ‌یمن‌ نمی دانسته اند. شاید به‌ این‌ دلیل‌ باشد که‌ در طالع ‌نمای‌ نجومی، قدما معتقد بودند که‌ آسمان‌ دوازده‌ برج‌ دارد. هر تولدی‌ که‌ صورت‌ می ‌گیرد دارای‌ ستاره‌ای‌ در یکی‌ از دوازده‌ برج‌ است‌. بنابر این ستاره‌ ها، طالع‌ و خوی‌ فرد متولد شده‌ شکل‌ می ‌گیرد. پس هر کسی که خارج‌ از دوازده‌ برج‌ که‌ عدد سیزده‌ است، متولد شود نابجا و نحس‌ به‌ شمار می ‌آمده‌ است.

عدد سیزده در دوره باستان

طبق شواهد تاریخی روز سیزدهم از هر‌ماه در جدول سی روزه ایران باستان، به فرشته “تیر” یا “تیشتر” که ستاره باران است، مربوط است. این روز بسیار خجسته و مبارک است. در جدول مربوط به سعد و نحس روزها نیز روز سیزدهم مبارک آمده است.

خوش یمنی سیزده برای ایرانیان باستان!

فلسفه سیزده به در چیست؟

هم چنین در اعتقادات مردم ایران باستان روز سیزده به در به هیچ وجه نحس نبوده است. آن ها در مورد این روز معتقد بودند که جمشید شاه (بنیانگذار نوروز) روز سیزده نوروز را در صحرای سبز و خرم، خیمه برپا می‌کرد و بار عام می‌داد. وی این کار را چندین سال متوالی انجام داد که در نتیجه این مراسم در ایران زمین به صورت سنت درآمد.

دوازده روز جشن به یاد دوازده ماه سال!

از منظری دیگر این‌ طور بیان می‌ گردد که ایرانیان دوازده روز جشن‌ و سرور به یاد دوازده ماه از سال داشتند. آن ها روز سیزدهم نوروز را که فرخنده است به باغ و صحرا می‌رفتند و شادی می‌کردند. بدین ترتیب اینگونه جشن نوروز را به پایان می‌رساندند.

رابطه سیزده به در و عمر دوازده هزار ساله جهان!

اعتقاد به عمر ۱۲‌هزار ساله جهان نزد زرتشتیان، تحت تأثیر نجوم بین‌النهرین است. اینان معتقد بودند هر‌یک از دوازده ستاره که خود به یکی از ماه های دوازده‌ گانه حاکم است، هزار سال به جهان حکومت خواهد کرد. از این روی عمر جهان دوازده هزار سال است و در پایان دوازده هزار سال، آسمان و زمین درهم خواهد شد. بنابراین اصل اعتقاد به دوازده هزار سال و دوازده ماه سال تأثیر عقاید بابلی است. آن ها معتقدند پس از دوازده هزار سال، آشفتگی آغازین باز می‌ گردد. پس جشن های دوازده روز نخست فروردین، به سال دوازه ماهه و دوره دوازده هزار ساله عمر جهان مربوط است.

شباهت دوازده روز نخست فروردین با عمر جهان!

در آن زمان هر فرد،  آن چه را که در این دوازده روز پیش می‌ آمد، سرنوشت سال خود می‌ انگاشت. افراد پیش از نوروز انواع دانه‌ها را می‌ کاشتند . هر دانه‌ ای که در طی این دوازده روز بهتر و بیش تر رشد می‌ کرد آن دانه را برای کاشت آن سال به‌کار می‌ بردند. هم چنین گمان داشتند اگر روزهای نوروزی به اندوه بگذرد همه سال به اندوه خواهد گذشت.

۱۲ فروردین نماد تمام سال!

با استناد به نجوم بین النهرین ۱۲‌روز فروردین نماد همه سال بود. چون پس از ۱۲‌هزار سال عمر، آشفتگی نخستین باری دیگر باز می‌گشت. پس در پایان دوازده روز نیز یک روز نشان آشفتگی نهایی و پایان سال را بر خود داشت.

تاریخچه سبزه گره زدن

از دیگر کارهای روز سیزده بدر، علف گره زدن است. این رسم مربوط به فرزندان کیومرث یعنی اولین زوج یا اولین پدر و مادر (مشیه و مشیانه) است. زرتشتیان معتقدند چون این دو با هم ازدواج کردند، دو شاخه مورد را گره زدند و پایه ازدواج خود را بنا نهادند. از آن زمان به بعد این رسم پدید آمد.

مردم در سیزده فروردین چه می کنند؟

فلسفه سیزده به در چیست؟

در روز سیزدهم فروردین که پایان تعطیلات نوروزی تلقی می شود، مردم در فضاهای سبز گرد هم جمع شده و به شادی می پردازند. در این روز مرسوم است خوراکی های ویژه ای همچون آش رشته پخته و خورده شود.

سرنوشت سبزه ها!

فلسفه سیزده به در چیست؟

در ایران سبزه هایی که برای سفره هفت سین سبز شده اند، در سیزده به در به طبیعت برده می شوند. مردم معتقدند با انداختن سبزه ها در آب روان و بیرون از خانه نحسی را از خود و خانواده شان دور می کنند. گروهی از آن ها می گویند برای دور‌کردن نحسی این روز باید از خانه خارج شوند. و سیزده را به در کنند تا نحسی روز در طبیعت به در شود. در این روز خوراکی های باقیمانده نوروز، به مصرف می‌رسد. و بازار بازی های دسته جمعی گرم می شود.

طبیعت در سیزدهم فروردین

در روز طبیعت، کمتر کسی در منزل می‌ماند. پارک ها و مناظر طبیعی اطراف شهر پذیرای شهروندان است. خانواده‌ ها با صفا و صمیمیت در کنار شادی می کنند. گویی بهترین روز سال همین روز است. هر‌ چند گروهی آن را نحس می‌ شمارند اما در این روز همه چیز و همه کس، رنگ شادی و طراوت به خود می دهند.

با کانال تلگرام «هفت حوض» همراه شوید

این مطلب رو با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

print
برای عضویت در کانال تلگرام وبسایت هفت حوض کلیک کنید - join to telegram channel

ارسال یک پاسخ

CLOSE
CLOSE