لایک خودکار, استفاده ایمن, کامنت خودکار, کاملا اتوماتیک, پشتیبانی کامل, آپدیت های رایگان, فالو و آنفالو خودکار, گردآوری افراد هدف, نصب سریع و استفاده آسان, کنترل کامل روی حساب اینستاگرام,
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (2 رای, میانگین: 5٫00 از 5)
Loading...

علائم میگرن و درمان خانگی آن

علائم میگرن و درمان خانگی آنبهتر است در ابتدا بدانیم میگرن چیست؟! میگرن، یک سردرد نبض دار و تپش دار است نیمی از مغز را درگیر خواهد کرد. این سردرد ها  به قدری شدید و طولانی است که ممکن است به مدت چهار ساعت یا بیشتر طول بکشد در بعضی افراد ممکن است چند روز درگیر درد در سردرد باشند که باعث اخلال در زندگی روزانه فرد می شود.

علائم میگرن و درمان خانگی آنبیشترین علت مراجعه به متخصصان مغز و اعصاب

بیشترین دلیل مراجعه بیماران به متخصصان مغز و اعصاب در ایران وجود سردرد است. هرچند که برای آمار دقیق تر در این مورد به مطالعات بیشتری در کشور نیاز است. اما تقریبا ۱۰% آقایان و ۲۰% خانم های ایرانی به سردرد های میگرنی گرفتار هستند و  نسبت به آن شکایت دارند.

این در حالی است که در آمریکا از هر ۱۰ شهروند یک نفر به سردرد مبتلا است، مواد غذایی، اضطراب و تغییرات هورمونی می تواندد سبب تشدید میگرن شوند.شایان ذکر است که عده ی زیادی  از افراد سردردهای تنشی و سینوسی را با سردرد میگرنی اشتباه می گیرند.

نشانه های بروز میگرن

 افرد مبتلا به سردرد میگرنی نسبت به نور، صدا یا حرکت و … بسیار حساس هستند. یکی از علائم و نشانه های بروز سردرد میگرنی وجود درد در شقیقه ها، پیشانی، و چشم ها می باشد در برخی افراد درد در پشت سر و اسپاسم عضلات گردن و کتف که همراه با درد می باشد . به همین دلیل با شروع سردرد در افراد، باعث  اختلال در دید و حالت تهوع و استفراغ در آن ها می شود. و منجر به ناتوانی در انجام فعالیتهای روزانه شود.

میگرن کلاسیک

تقریبا۲۰% از افرادی کهدچار سردرد های میگرنی می شوند، نوری شبیه فلاش دوربین، به صورت نقطه یا راه های نوری یا به شکل های دیگه می بینند. به طور دقیق تر می توان گفت بیست دقیقه تا یک ساعت قبل از شروع درد تشعشع نور را مشاهده می کنند که به آن ها ” میگرن کلاسیک ” می گویند.

اثر میگرن بر خلق و خوی افراد

قبل از شروع سردرد میگرنی تغییراتی در خلق و خوی بعضی افراد ایجاد می شود، اکثر افرادی که دچار سردردهای میگرنی می شوند علائمی همچون خمیازه کشیدن و احساس خستگی و کوفتگی به سراغشان می آیند. و در عین حال عده ای. هیجان زده، افسرده یا زود رنج می شوند. و در برخی این علائم خودش را با حساسیت به بوها و مزه ها نشان می دهد. علائم میگرن و درمان خانگی آن

منشاء اصلی ایجاد سردرد میگرنی

متخصصات معتقدند که مواد شیمیایی، رگ های خونی و اعصاب درون مغز باعث این سردرد ها در اشخاص هستند، اما عامل اصلی ایجاد این سردرد ها نامعلوم است.

تاثیر نور و انعکاس در بروز میگرن

سردرد میگرنی در افزاد به علت های متفاوت به وجود می آید، ممکن است با انعکاس نور شدت بیابد، انعکاس نور می تواند از طریق تلویزیون، پرده سینما، برف و یا آبی که روی زمین جمع شده است ایجاد شود، پس افرادی که دچار میگرن هستند مناسب است برای جلوگیری از انعکاس نور در چشمانشان در طول روز و شب از عینک آفتابی استفاده کنند.

تمدد اعصاب و میگرن

از آنجا که نسبت به مشغله و مشکلاتی که پیرامون ما را فرا گرفته اجتناب از اضطراب امری غیر ممکن است، و یکی از عامل های اصلی سردرد میگرنی اضطراب و استرس است. بهترین روش برای دوری از اضطراب و استرس، نفس های عمیق در فضایی آرام و  باز، و با فکر کردن به افکار مثبت و گوش دادن به موسیقی های آرام بخش و اجرای تکنیک های تمدد اعصاب میزان اضطراب و دلشوره را کاهش دهید.

رژیم غذایی مناسب 

افرادی که دچار سردرد های میگرنی می شوند، از عوامل اصلی بروز سردرد میگرنی می توان به گرسنه ماندن یا پرخوری کردن اشاره کرد،پس افرادی ه از سردردهای میگرنی رنج می برند باید از رژیم غذایی مناسب استفاده کنند.

خواب کافی

اشخاص مبتلا به میگرن علاوه بر رژیم غذایی مناسب و نوشیدن دست کم ۸ لیوان آب در روز، خوابیدن دست کم ۷ ساعت خواب راحت در طول شب کمک زیادی در کاهش سردردهای میگرنی خواهد داشت.

تغییرات هورمونی

شروع سردردهای میگرنی در بیشتر زنان چند روز قبل یا در دوره قاعدگی می باشد که علت آن کاهش میزان هورمون استروزن در بدن شان است. برای کاهش احتمال بروز این نوع سردرد ها داروهای ضد التهاب یا کنترل هورمون مناسب است که برخی از زنان ممکن است از آن ها استفاده کنند

علائم میگرن و درمان خانگی آن

مواد غذایی تشدید کننده سردرد

متخصصان معتقدند که برخی مواد غدایی در بروز یا تشدید سردرد در افراد مبتلا به میگرن مؤثرند،علت آن وجود تیرامین در این نوع مواد غذایی است، این مواد غذایی عبارتند از:  پنیر، شکلات، سویا سس و گوشت های فرآوری شده

یکی از عوامل اصلی بروز سردرد میگرنی وجود این ماده (ترامین) است ،که به احتمال زیاد سبب گشاد شدن رگ های خونی می شود. بهتر است که طبق توصیه متخصصان از مصرف برخی مواد غذایی مانند پنیر، سویا سس و سوسیس و کالباس پرهیز کنید.

خوردن کافیئن مسکن یا تشدید کننده؟!!

بیشتر افرادی که سردرد میگرنی دارند بر این باورند که نوشیدن دو فنجان چای یا قهوه به صورت روزانه باعث کاهش سردردهای میگرنی می شود، استفاده از این روش برای برخی افراد موثر خواهد بود، اما لازم است بدانید که مصرف بیش از اندازه کافئین ممکن است به تشدید سردردها بی انجامد، تا کاهش آن.

نشانه های بروز سردرد خود را بشناسید

علائم و نشانه هایی که باعث ایجاد سردرد در شما شده اند را یادداشت کنید، این چنین محرک های ایجاد سردرد های خود را شناسایی می کنید. و این طریق می توانید در آینده از سردرد خلاص شوید

چه افرادی که به میگرن دچار می شوند؟!

احتمال وجود سردرد میگرنی در افرادی که یکی از اقوام نزدیکشان از این بیماری رنج می برند بسیار زیاد است( به عبارتی این بیماری ژنیتیکی می باشد).

رابطه میگرن با دیگر بیماری های

متخصصان معتقدند مبتلا شدن به میگرن در نتیجه جهش ژنتیکی در مغز می باشد. این نوع سردرد در افرادی که دارای افسردگی، دلشوره، آسم، عوارض سکته مغزی و نارسایی های عصبی ارثی هستند بیشتر بروز می کند.

علائم میگرن و درمان خانگی آن

وجود میگرن در کودکان

شاید کسی نداند یا باور این امر برایتان سخت باشد که کودکان نیز ممکن است به سردرد های میگرنی دچار شوند. اما شایان ذکر است که ۵% کودکان مبتلا به سردرد های میگرنی هستند، و دختر ها بیشتر از پسر ها به سردرد میگرنی مبتلا می شوند.

نشانه های بروز میگرن در کودکان

علایم و نشانه هایی میگرن در کودکان بیشتر از آن که سردرد باشد عواملی مثل معده درد، حالت تهوع و استفراغ باشد. ممکن است،  لرزش پا، فریاد زدن و چهره رنگ پریده در کودک باعث میگرنی باشد که به آن بیماری سرگیجه خوش خیم می گویند، و کودک به آن مبتلا شده است.

چگونه میگرن را تشخیص دهیم

برای درمان بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید، در ابتدا ممکنه است پزشک علاوه بر بررسی علائم و نشانه های میگرن، اما بخواهد علت های دیگر سردرد را نیز بررسی کند مانند تومور یا خون ریزی را از طریق عکس برداری یا اشعه ایکس یا ام آر آی بررسی کند.

علائم میگرن و درمان خانگی آن

مدت زمان سردرد

در ابتدا پزشک قبل از شروع پروسه درمان از شما می خواهد تعداد سردردهای خود را در طول هفته یا ماه شمرده و زمان و مدت این سردردها یادداشت کنید و تاثیر آن در فعالیت های روزانه همانند  محل کار، مدرسه، خانواده و … را اعلام کنید. و درصد ایجاد مشکل در زندیگیتان را بسنجید.

درمان

مصرف داروهای ضد درد و التهاب

ممکن است استفاده بیش از حد از داروها  سردرد را تشدید کند و باعث بروز مشکلات گوارشی شود. اما با این وجود مصرف داروهای ضد درد و التهاب مانند آسپرین، ناپروکسین، ایبو پروفن و استامینفون به کنترل سردرد کمک کند.

داروهای تریپتان ها

در زمان شروع سردرد باید مصرف شوند. انواع تریپیتان های عبارتند: ریلپکس، زومیگ، فرووا و غیره، قابل ذکر است که افراد مبتلا به فشار خون بالا، بیماران قلبی، اشخاصی که سکته مغزی کرده اند نباید از این دارو مصرف کنند. در نتیجه اگر هر کدام از بیماری های فوق را دارید حتما با پزشک خود در میان بگذارید، این دارو برای درمان میگرن تجویز می شود.

داروهای ارگاتامینز

اگر با مصرف تریپنتم سردردتان آرام نشد، به احتمال زیاد پزشک داروهایی به شما خواهد داد که باعث تنگ شدن رگ های خونی شده، که این داروها به صورت قرص، آمپول یا اسپری های تنفسی تجویز خواهد کرد نام این دارو ها: dihydroergotamine یا ergotamines .

عوارض ارگاتامینز

 عوارضی مانند دردهای عضلانی، تهوع، سرگیجه و بد طعم شدن دهان دارند. این نوع از داروها به اندازه تریپتان ها تاثیر گذار نیستند و می توانند تاثیر داروهای دیگر را خنثی کنند.

علائم میگرن و درمان خانگی آنپیشنهاداتی برای درمان خانگی میگرن

با این روش ها تا حدودی باعث کاهش سر دردهای شدید می شود.

  1. اولین راهکار استفاده از یخ است. سرما باعث بی حس شدن و کاهش درد می شود، به این صورت عمل کنید که یخ را به در پوششی یا ظرفی بگذارید و آن را در قسمتی از سر که احساس درد دارید و یا در پشت گردن قرار دهید.

    علائم میگرن و درمان خانگی آن

  2. میوه سیب سطح اسید بدن را متعادل می کند پس از سیب استفاده کنید، هم چنین بوییدن سیب نیز باعث تسکین درد و کاهش زمان آن می شود. می توانید از یک لیوان مخلوط سرکه سیب و آب نیز برای کاهش درد استفاده کنید.

  3.  ماساژ بین ابروها و شقیقه ها با دو انگشت به صورت حرکت های دورانی (به صورت حرکت عقربه های ساعت) موثر خواهد بود .بهتر است برای تتاثیر بیشتر ماساژ را با مخلوطی از روغن کنجد، دارچین و هل انجام دهید. با این روش سطح سروتونین در بدن بالا می رود و سیگنال های درد مسدود می شوند.

    علائم میگرن و درمان خانگی آن

  4.  نعناع دارای خواص ضد التهابی است که می تواند به طور شگفت آوری درد را تسکین دهد. با نوشیدن یک فنجان چای نعناع با کمی عسل باعث ایجاد احساس آرامش در بدنتان می شود . یکی از خواص نعنا آرامش بخش بودن آن است که باعث ریلکس شدن می شود.

  5. از آنجایی که سردرد های میگرنی همراه با حالت تهوع است بهترین راه برای از بین بردن این حالت جویدن زنجبیل است، جویدن یک قطعه از ریشه زنجبیل علاوه بر حل مشکلات معده باعث مسدود شدن پروستاگلاندین و به عنوان یک ضد التهاب کاربرد دارد.
  6. داروی گل مینای تازه به عنوان مسکن دارویی برای سردرد استفاده می شود.این ماده خاصیت ضد التهابی و ضد اسپاسم عضلات هست. 

با کانال تلگرام «هفت حوض» همراه شوید

این مطلب رو با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

print
برای عضویت در کانال تلگرام وبسایت هفت حوض کلیک کنید - join to telegram channel

ارسال یک پاسخ

CLOSE
CLOSE