1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (1 رای, میانگین: 5٫00 از 5)
Loading...

چگونه رفلاکس نوزاد خود را درمان کنیم؟؟

چگونه رفلاکس نوزاد خود را درمان کنیم؟؟

نوزادی هایی که از ریفلاکس معده رنج می برد به سختی می خوابند

در صورتی که علائمی مانند رشد ضعیف، برگرداندن غذا، استفراغ مکرر، مدفوع خونی، سرفه های مزمن و ناراحتی بعد از خوردن غذا نوزاد از خود نشان داد با پزشک صحبت کنید. این علائم نشان دهنده بیماری رفلاکس معده است که باعث رشد ضعیف فرزند می شود. مانند بزرگسالان، کودکان نیز از رفلاکس اسید معده رنج می برند؛ این رفلاکس باعث برگرداندن غذا می شود. متاسفانه این مسئله بسیار رایج است.

در نوزاد ماهیچه بین معده و مری هنوز به طور کامل بالغ نشده است.

بنابراین محتویات معده به راحتی به سمت عقب بر می گردند. فاکتورهایی مانند تولد زودهنگام، به پشت خوابیدن زیاد و مصرف رژیم غذایی مایع باعث افزایش رفلاکس معده در نوزاد می شود. رفلاکس باعث می شود بعد از غذا بیشتر استفراغ اتفاق بیفتد و این کودکان بهانه گیر می شوند.

تا وقتی نوزاد سالم است و به خوبی رشد می کند ریفلاکس معده امری نگران کننده نیست. در واقع با بزرگ شدن نوزاد و فعال تر شدن او، این مشکل اهمیت خود را از دست می دهد زیرا کمتر مشکل آفرین است.

درمان خانگی ریفلاکس معده در نوزادان:

خوابیدن:

نوزادی که از ریفلاکس معده رنج می برد به سختی میتواند بخوابد. در واقع حالت خوابیدن نادرست و زمان بد خوابیدن باعث می شود نوزاد بهانه گیر شود.زیر سر نوزاد را بلند کنید یا زاویه تخت را سی درجه بالاتر بیاورید. هنگامی که قسمت بالاتنه نوزاد بالاتر است، جاذبه کار خود را انجام می دهد و مانع از برگشت محتویات معده به مری می شود.همچنین می توان نوزاد را به بغل خواباند.

در حالتی که نوزاد در حالت خواب است به او شیر ندهید. بهتر است او را در حال نشسته قرار دهید و بلافاصله بعد از غذا خوردن او را نخوابانید.بعد از غذا خوردن حداقل نیم ساعت نوزاد را در حال نشسته قرار دهید.

ماساژ درمانی:

ماساژ به صورت منظم به سیستم گوارشی و تنفسی نوزاد کمک می کند بهتر عمل کند.ماساژ عصب واگ را تحریک می کند؛ این عصب در مغز نقش کنترل سیستم گوارشی و تنفسی را برعهده دارد. همچنین این عصب باعث پیشرفت سریع بدن می شود بنابراین تمام قسمت های بدن سریع تر به حالت موثر خود می رسند.

ماساژ باعث افزایش توانایی شناسایی، کاهش گریه و بهتر خوابیدن نوزاد می شود.نوزاد را در حالت خوابیده قرار دهید.بر روی شکم او مقداری روغن نارگیل یا زیتون قرار دهید.شکم را به مدت سه تا چهار دقیقه در چهت عقربه های ساعت ماساژ دهید.سپس دو دقیقه پشت را ماساژ دهید.سپس دست ها و پاها را ماساژ دهید.این کار را روزی دو تا سه بار انجام دهید.

نکته:بعد از غذا خوردن نوزاد را ماساژ ندهید.

ورزش:

برای اینکه نوزاد با ریفلاکس معده کنار بیاید چند حرکت ورزشی با او انجام دهید. ورزش به بهبود گوارش کمک می کند. به یاد داشته باشید بعد از ورزش حدود نیم ساعت به نوزاد غذا ندهید. پیش از ورزش نیز به او غذا ندهید. ورزش هایی مانند دوچرخه پا، ورزش های زانو برای از بین رفتن نفخ معده مناسب هستند.

نوزاد را بخوابانید.پاهایش را به صورت خم در دست نگه دارید.طوری پاهایش را تکان دهید انگار در حال دوچرخه سواری است.این کار را ده دقیقه انجام دهید.

سرکه سیب:

سرکه سیب درمان خوبی برای ریفلاکس معده است. این ماده باعث می شود تعادل اسید معده حفظ شود بنابراین هضم غذا راحت تر انجام می شود.همچنین باعث قوی شدن سیستم ایمنی بدن و محافظت از نوزاد در برابر بیماری ها می شود.یک چهارم قاشق چایخوری سرکه سیب تصفیه نشده را داخل آب ولرم بریزید.چند قاشق پر در فاصله زمانی های منظم به نوزاد بدهید.برای نوزاد بالای یک سال، می توانید عسل نیز به محلول اضافه کنید.

روغن نارگیل:

خواص ضدالتهابی روغن نارگیل به کاهش التهاب ناشی از ریفلاکس معده کمک می کند. این روغن به روغن کاری سیستم گوارشی می پردازد بنابراین عملکرد آن بهتر می شود.لاریک اسید موجود در روغن نارگیل سیستم ایمنی نوزاد را محافظت می کند.ف قاشق چایخوری روغن نارگیل را به نوشیدنی گرم بیفزایید و روزی دو تا سه بار به نوزاد بدهید.

مادرهایی که نوزاد شیر می دهند باید روزی دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل بخورند. این کار به قوی شدن سیستم دفاعی بدن نوزاد کمک می کند.همچنین می توانید روغن زنجبیل را با روغن نارگیل به مقدار مساوی مخلوط کنید و به مدت یک دقیقه بر روی شکم نوزاد بمالید. این کار را روزی چند بار انجام دهید.

بابونه:

بابونه درمان دیگری برای ریفلاکس معده است. خواص آرامش بخشی و ضدانقباض و تشنج آن به هضم معده کمک می کند و درد را کاهش می دهد.نصف قاشق چایخوری گل خشک بابونه را در آب داغ بریزید.پنج تا ده دقیقه روی آن را بپوشانید.سپس بگذارید سرد شود.در طول روز یک تا دو قاشق چایخوری به نوزاد بدهید.مادران شیرده نیز باید روزی دو تا سه بار چای بابونه بخورند.

نعناع:

خواص ضد انقباض و تشنج و آرامش دهنده این ماده باعث آرام شدن سیستم گوارشی و کاهش علائم ریفلاکس معده می شود. همچنین التهاب نیز کاهش می یابد.دو قطره روغن نعناع را در یک قاشق غذاخوری روغن زیتون بریزید.

شکم نوزاد را به شکل چرخشی با این روغن ها ماساژ دهید. این کار را حداقل روزی دو بار انجام دهید.مادرهای شیرده می توانند روزی دو تا سه بار چای نعناع بخورند یا از کپسول های نعناع با نظر پزشک استفاده کنند. 

چگونه رفلاکس نوزاد خود را درمان کنیم؟؟

با کانال تلگرام «هفت حوض» همراه شوید

این مطلب رو با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

برای عضویت در کانال تلگرام وبسایت هفت حوض کلیک کنید - join to telegram channel

ارسال یک پاسخ