لایک خودکار, استفاده ایمن, کامنت خودکار, کاملا اتوماتیک, پشتیبانی کامل, آپدیت های رایگان, فالو و آنفالو خودکار, گردآوری افراد هدف, نصب سریع و استفاده آسان, کنترل کامل روی حساب اینستاگرام,
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (4 رای, میانگین: 5٫00 از 5)
Loading...

بوتاکس | تاریخچه بوتاکس

0 1,560

بوتاکس | تاریخچه بوتاکس

بوتاکس چیست؟

بوتاکس از یک باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم به دست می آید که می تواند باعث مسمومیت شدید غذایی شود. این ماده زمانی که به عنوان دارو با دُز بسیار کم به بدن تزریق شود، توکسین ارتباط بین اعصاب و ماهیچه ها را مسدود می کند. عموما از همین خاصیت برای درمان استفاده می شود.

تاریخچه کامل بوتاکس

معجزه بوتاکس در افرادی که چشمشان لوچ است!

در دهه ۱۹۷۰ میلادی، چشم پزشکی به نام دکتر آلن بی اسکات، روی این سم به عنوان یک درمان برای افرادی که دچار لوچی چشم بودند تحقیق کرد. اسکات نام این دارو را اکولینوم می نامد. که شرکتی با همین نام را در سال ۱۹۷۸ میلادی شکل داد. در سال ۱۹۸۹ میلادی این دارو تایید سازمان غذا و دارو را برای درمان لوچی (اختلال انحراف چشم) و اسپاسم غیرطبیعی پلک دریافت کرد. دو سال بعد آلرگان اکولینوم را با قیمت ۹ میلیون دلار خرید و نام دارو را به بوتاکس تغییر داد.

آلرگان تولیدکننده بوتاکس شد!

بوتاکس توسط شرکت داروسازی آلرگان در سال ۲۰۱۵ میلادی تولید شد. البته بیش از نیمی از آن صرف موارد درمانی شد تا استفاده های زیبایی. به احتمال زیاد در طول سال ها درآمد حاصل از این دارو برای زیبایی در صدر استفاده پزشکان بود. اما در همان زمان، آنها در تلاش بودند که از بوتاکس برای موارد دیگری استفاده نمایند. از این رو آلرگان مطالعات روی تولیداتش را آغاز نمود.

پیش از تولید بوتاکس آلرگان چه می کرد؟

آلرگان در درجه اول شرکت مراقبت چشمی بود. محصولاتی مانند تمیز کننده لنزهای چشم، محلول هایی برای خشکی چشم تولید می کرد که برایش درآمد سالانه ۵۰۰ میلیون دلاری به همراه داشت. در آن زمان بوتاکس به عنوان دارو در آمریکا تقاضا داشت. هم چنین تخمین زده شد که چهار درصد از مردم در آمریکا انحراف چشم دارند. بنابراین آلرگان توانست در پایان سال ۱۹۹۱ میلادی از این دارو در حدود ۱۲ میلیون دلار درآمد به دست آورد.

اولین چراغ سبز سازمان غذا و دارو به بوتاکس!

در سال ۱۹۹۸ میلادی دیوید ای.آ پیوت مدیرعامل اجرایی آلرگان شد. او به خاطر پتانسیل از بین بردن چروک ها توسط بوتاکس به این دارو علاقمند بود. به همین دلیل عده ای را در شرکت، مامور سلسله مطالعات و تحقیقاتی درباره این موضوع کرد. در سال ۲۰۰۲ میلادی سازمان غذا و دارو اولین بار بوتاکس را به عنوان یک داروی شیمایی که مورد استفاده اهداف آرایشی قرار می گیرد تایید کرد. در این سال به بوتاکس به عنوان از بین برنده خطوط اخم – چروک های میان ابروها – چراغ سبز نشان داده شد.

اتهام به آلرگان برای ترویج غیر قانونی بوتاکس!

آلرگان در سال ۲۰۱۰ میلادی در دادگاه گناهکار شناخته شد و پذیرفت که ۶۰۰ میلیون دلار برای رفع اتهام ها بپردازد. اتهام این شرکت ترویج غیرقانونی بوتاکس برای موقعیت هایی چون سردرد، درد، اسپاسم و فلج مغزی کودکان بود. که در آن زمان از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا تایید نشده بود.

اتهامات آلرگان از سوی وزارت دادگستری آمریکا:

 1. در یکی از شکایت ها، دادستان گفت که آلرگان غیرقانونی، سرسختانه و بدون هیچ فکری به اثرات منفی که ممکن است بر سلامت بیماران تاثیر بگذارد دارو را برای موارد تایید نشده استفاده کرده است.
 2. دادگستری آمریکا این بحث را نیز مطرح کرد که آلرگان از این دارو برای دیستونی گردن – اختلالی با انقباض های شدید عضلات گردن – بهره برداری کرده و فروش دارو برای این نوع استفاده تایید نشده، افزایش یافته است.
 3. دادستان این موضوع را مطرح کرد که آلرگان به گروهی از پزشکان پول داده بود تا سایر پزشکان را با مصرف های متفاوتی از بوتاکس آشنا کنند و به آن ها آموزش های مربوطه را بدهند. در حالی که کاربردهای تبلیغ شده، آن زمان از طرف اداره غذا و داروی آمریکا مورد تایید نبود.

آلرگان تسلیم شد!

آلرگان پذیرفت که گناهکار است و به خاطر جرم مرتکب شده باید ۳۷۵ میلیون دلار بپردازد. شرکت مدعی شد که بازاریابی بوتاکس، آن ها را به استفاده کاربردهای دیگری که مورد تایید نبوده سوق داده است. آلرگان همچنین پذیرفت که ۲۲۵ میلیون دلار برای حل و فصل اتهامات مدنی مطرح شده که بازاریابی بوتاکس سبب شده بپردازد. آلرگان این تخلف را نپذیرفت. شرکت در بیانیه ای اعلام کرد که منافع سهامداران در نظر گرفته شده است و خواهان اجازه تمرکز روی درمان های دیگر با استفاده از این دارو شد.

شکایت زوج نیویورکی از شرکت آلرگان!

در سال ۲۰۱۴ میلادی یک زوج نیویورکی مطرح کردند که بوتاکس روشی بود که آنها برای علایم فلج مغزی روی فرزندشان امتحان کردند و این موضوع باعث عوارض تهدید کننده زندگی فرزندشان شد. هیات منصفه به دریافت شش میلیون و هفتاد و پنج هزار دلار از سوی شرکت به این خانواده رأی داد. آلرگان در ابتدا قصد درخواست تجدید نظر داشت اما در نهایت به شکل خصوصی، مسئله را با خانواده شاکی حل و فصل کرد و شرایط توافق هم محرمانه باقی ماند.

آیا بوتاکس برای دیگر نقاط بدن هم مفید است؟

تا چند سال قبل از این دارو فقط برای زیبایی بهره برداری می شد. نکته جالب این است که موارد استفاده های دیگر از بوتاکس وقتی پدیدار شد که پزشکان به دنبال درمان های جدید برای بیماران شان بودندبه گفته محققی به نام مین دانگ که در دانشکده پزشکی هاروارد روی سموم بوتولینیوم در آزمایشگاه کار می کند: «در بسیاری از موارد، پزشکانی هستند که در استفاده از این دارو در موقعیت های دیگر غیرمعمول پیشرو بوده اند. سپس ما درمان هایی با بوتاکس دیدیم که هرگز انتظارش را نداشتیم. من با پزشکانی ملاقات کردم که از این سم در نقاط مختلف بدن برای بهبود امراضی که چیزی در موردش نمی دانید استفاده می کرده اند.»

چه زمانی می توان گفت که بوتاکس روشی بی خطر است؟

موارد استفاده بوتاکس بسیار گسترده است. اما این را هم باید گفت که بدون خطر هم نیست. اغلب متخصصان که با آنها صحبت کرده ایم، با دوزهای پایین این دارو موافق هستند. آن ها معتقدند بوتاکس وقتی سالم و امن است که توسط یک فرد مجاز حرفه ای تزریق شود. 

افزایش ۷۹۵ درصدی استفاده از توکسین ها!

بعد از گذشت تنها یک دهه، تعداد افرادی که در آمریکا سم بوتولینوم آرایشی تزریق می کنند – بیشتر بوتاکس تا دیسپورت، برند دیگری که کمتر از ۱۰ درصد بازار را در اختیار دارد – در حال گسترش است. از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ میلادی استفاده از توکسین ها برای چروک ها ۷۹۵ درصد افزایش یافت.

مفید یا کشنده؟

با توجه به سطح سمی بودن، بعضی از کشورها بررسی کرده اند که پتانسیل آن به گونه ای است که می توان از آن به عنوان یک سلاح بیوتکنولوژیکی استفاده کرد. اما در بوتاکس مقدار کمی از سم استفاده می شود. به همین خاطر اغلب متخصصان تصور می کنند که بوتاکس دارویی امن است. دانگ محقق هاروارد می گوید: «بسیار جالب است که این سم شدیدترین نوع سمی است که برای انسان شناخته شده است اما از سوی دیگر، آنها مفیدترین سم هایی هستند که امروزه استفاده می شوند.»

بوتولیسم چه معایبی دارد؟

امروزه استفاده های غیر پزشکی از بوتاکس بسیار پول ساز است. یک دلیل آن هم به خاطر این است که پزشکان تسلط بیشتری در چگونگی استفاده از آن را دارند. توکسین بوتولینوم از نوع A، یکی از هفت نوروتوکسینی است که از کلستریدیوم و بوتولینوم تولید می شود. اما بیشتر متخصصان بر این باورند که اگر این دارو برای موقعیت هایی که تایید شده درست استفاده شود، ایمن است. اما هم چنان بعضی اثرات سوء این دارو هم گزارش شده است.

بوتولیسم می تواند موارد زیر را منجر شود:

 1. تاری دید
 2. مشکلات بلع
 3. ضعف ماهیچه ها
 4. دوبینی دید
 5. افتادگی پلک

آیا بوتولیسم عضلات را فلج می کند؟

بوتاکس به صورت موقت فعالیت عضلات را متوقف می کند. این دارو با مسدود کردن ارتباط اعصاب عضله باعث می شود عضلاتی که به آنها تزریق شده قادر به منقبض شدن نباشند. فلج کردن فعالیت عضله همان دلیلی است که می توان گفت بوتاکس چگونه انحراف چشم یا اسپاسم های پلک و یا عرق کف دست را به وسیله مسدود کردن سیگنال هایی که از اعصاب می رسد، از بین می برد.

درمان میگرن با بوتاکس!

تاریخچه بوتاکس | بوتاکس

جراح پلاستیک بورلی هیلز مشاهده کرده افرادی که برای چروک ها بوتاکس تزریق کرده اند، سردردهای کمتری داشته اند. این موضوع راه را برای مطالعاتی درباره میگرن هموار کرد. به طور مشابه وقتی پزشکان در اروپا به بیماران شان برای انقباض عضلات صورت بوتاکس تزریق کرده و دیدند که کمتر از معمول عرق می کنند، شیفته این دارو شدند.

چگونه بوتاکس میگرن را درمان می کند؟

طبق تحقیقات بوتاکس از سردردهای حاد میگرنی هم جلوگیری کرده است. اما این که بوتاکس دقیقا چطور عمل می کند نامشخص است. دکتر میشل برین معاون ارشد توسعه دارو در آلرگان و رییس ارشد علمی بوتاکس می گوید:« در مورد میگرن ها اغلب با شکست مواجه می شویم. زمان زیادی می برد تا بفهمیم که کجا و چقدر باید تزریق کنیم.» امروز مردمی که به خاطر پیشگیری از میگرن بوتاکس می زنند، ۳۱ تزریق در نقاط مختلف سر و گردن شان دریافت می کنند. تاثیر بوتاکس در حدود سه تا شش ماه بسته به موقعیت باقی می ماند.

ارتباط بین بیش فعالی مثانه با بوتولیسم!

تاریخچه بوتاکس | بوتاکس

دکتر لیندا بروباکر رییس و مسئول بخش های گوناگون دانشگاه پزشکی شیکاگو که در سال ۲۰۱۳ میلادی قبل، از تاییدیه سازمان غذا و دارو به صورت ویژه روی بوتاکس برای بیش فعالی مثانه کار می کرد، می گوید: «در طول سی سال کار پزشکی ام، این دارو یکی از تاثیرگذارترین درمان هایی بوده که تاکنون دیده ام.» بسیاری از زنانی که او روی آنها کار می کرد، دل شان نمی خواست که برای این اختلال به صورت دراز مدت دارو مصرف کنند. بروباکر دریافت حدود ۷۰ درصد از زنانی که بوتاکس تزریق کرده اند گزارش دادند که به صورت میانگین سه قطره در روز غیر ارادی ترشح می کنند که در مقایسه با میانگین پنج قطره در روز در ابتدای این پژوهش در نوع خود قابل توجه است.

تاثیر شگفت انگیز بوتاکس بر درمان افسردگی!

تاریخچه بوتاکس | بوتاکس

در سال ۲۰۱۴ میلادی دکتر روزنتال و دکتر اریک فینزی استاد و استادیار روانپزشکی بالینی دانشکده پزشکی جورج واشنگتن، تحقیقی را منتشر کردند که نشان می داد افرادی که افسردگی حاد داشته و بوتاکس تزریق کرده اند، بعد از گذشت شش هفته علایم کمتری در مقایسه با کسانی داشتند که به آنها به دارو تزریق شده بود.

بوتاکس، تایید نشده سازمان غذا و داروی آمریکا

بوتاکس هنوز برای افسردگی مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا نیست. اما این موضوع جلوی پزشکان را برای تجویز این روش نمی گیرد. بوتولیسم یکی از روش هایی است که در غیر از موارد تایید شده سازمان غذا و دارو استفاده می شود. داروهایی که این سازمان تایید کرده است، گاهی فقط جهت تجویز برای موقعیتی خاص تایید می شود. با این حال پزشکان به صورت قانونی اجازه دارند بدون در نظر گرفتن این موضوع که دارو روی موقعیت دیگری جواب داده یا نه، آن را تجویز نمایند.

کاربردهای متعدد بوتاکس:

 1. رفع چین و چروک ها
 2. موقعیت هایی غیر از زیبایی
 3. عرق کردن
 4. گرفتگی های گردن
 5. ترشح مثانه گرفته و انزال زودرس
 6. سردی دست ها
 7. فیبریلاسیون دهلیزی بعد از عمل قلب
 8. و حتی وضعیت قلبی خطرناک

به باکس هشدار روی شیشه دارو توجه کنید!!!

سازمان غذا و دارو برای بوتاکس باکس هشداری را لازم دانست که استفاده از این دارو ممکن است خطراتی به همراه داشته باشد. بیماران معمولا باکس هشدار روی شیشه را نمی بینند و ممکن است از هشدار شدید بی خبر باشند. در نتیجه پزشکان تعهد دارند تا خطرات بالقوه را با بیمارانی که بوتاکس را انتخاب می کنند و این که سازمان غذا و دارو، بوتاکس را برای آن موقعیت تایید کرده یا نه، از پیش مطرح کنند.

با کانال تلگرام «هفت حوض» همراه شوید

این مطلب رو با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

print
دانلود نرم افزار قرعه کشی

ارسال یک پاسخ