لایک خودکار, استفاده ایمن, کامنت خودکار, کاملا اتوماتیک, پشتیبانی کامل, آپدیت های رایگان, فالو و آنفالو خودکار, گردآوری افراد هدف, نصب سریع و استفاده آسان, کنترل کامل روی حساب اینستاگرام,
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (هنوز امتیازی داده نشده!)
Loading...

پای مرغ بخوریم یا نخوریم؟

0 1,125

پای مرغ بخوریم یا نخوریم؟

نتیجه خوردن پای مرغ برای درد پا!

روماتولوژیست ها معتقدند که: مردم از گذشته تا به امروز می پندارند که به هنگام بروز دردهای مفصلی باید از غذاهایی مانند پای مرغ و یا پاچه استفاده نمایند. که البته این تصور اشتباه است.

دکتر علیرضا رجایی، فوق تخصص مفاصل و عضلات (روماتولوژی) در این زمینه بیان نمود:

تروما و ضرباتی که به مفاصل خصوصا مفصل زانو وارد می شود یکی از شایع ترین عوامل بروز عارضه های مفصلی می باشد. ناگفته نماند که در این میان افزایش سن اصلی ترین عامل بروز دردهای مفصلی شناخته شده است.

ممکن است زانو درد  در پی آسیب دیدن زانو و یا بیماری های درگیر کننده این مفصل مانند آرتروز بروز کند. با توجه به این که زانو مفصلی فعال، تحمل کننده وزن و دارای ساختاری پیچیده است، معمولا بیش از دیگر مفاصل‌ آسیب بپذیرد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

دکتر رجایی ادامه داد: با مشاهده برخی علائم باید به وجود مشکلات مفصلی در زانو شک کرد و سریعا به پزشک مراجعه نمود.

مشکلات مفصلی در زانو چه علائمی دارند؟

تاثیر پای مرغ در زانو درد!

 1. دشواری در راه رفتن و لنگ زدن.
 2. قفل شدن زانو.
 3. تورم در ناحیه زانو.
 4. ناتوانی در دراز کردن زانو.
 5. خشکی و تق تق یا صدا دادن زانو همراه با درد.
 6. ضعف یا ناپایداری.
 7. ناتوانی در صاف کردن کامل زانو.

نقش اضافه وزن در زانو درد!

تاثیر پای مرغ در زانو درد!

هم چنین دکتر رجایی افزود: از دیگر عوامل اصلی در پیدایش درد در مفصل زانو می توان به افزایش وزن اشاره نمود. زیرا رابطه مستقیم آرتروز و ساییدگی زانوها با افزایش وزن غیر قابل انکار است. به طوری که هرچه وزن بالاتر برود، احتمال ابتلا به آرتروز نیز بیشتر می‌شود. البته کاهش ‌وزن کمک زیادی به کاهش درد و علایم ناشی از آرتروز و ساییدگی مفاصل می نماید. از طرفی اضافه وزن نه ‌تنها موجب درد و سایش مفاصل شده بلکه عوارض قلبی و عروقی و بیماری های دیگری را نیز به‌ دنبال دارد.

دلایل عمده درد یا پیچ خوردگی پاها

مفاصل و استخوان ها در افراد چاق در معرض فشار شدیدی هستند. مفاصل زانو یا قوزک‌ های پا در این افراد، به دلیل تحمل وزن بالا، غالبا دچار درد و یا پیچ خوردگی می شوند .

بی تحرکی، سومین عامل اصلی در ایجاد بیماری های مفصلی

تاثیر پای مرغ در زانو درد!

پس از فاکتورهای سن و وزن، بی تحرکی در ردیف سوم عوامل پیدایش زانو درد قرار دارد .با توجه به  تغییر در سبک زندگی و پیشرفت تکنولوژی، فعالیت های فیزیکی افراد رو به کاهش است. بیش از ۵۰ درصد افراد دچار اضافه وزن هستند. لذا چنین شرایطی به مفاصل از جمله زانو فشار آورده، مچ پا، کمر و گردن و دیگر مفاصل را درگیر می کند. در نتیجه با گذر زمان مفاصل این نواحی شدیدا تخریب خواهد شد.

آیا ورزش برای افرادی که درد مفصلی دارند، نامناسب است؟

رعایت پیوستگی در وزرش روزانه جهت جلوگیری و بهبود درد های مفصلی خصوصا زانو،بسیار موثر است. این در حالی است که بسیاری از افراد می پندارند به دلیل داشتن عارضه های مفصلی نباید مفاصل خود را درگیر ورزش و تحرک کنند. درصورتی که این تصور اشتباه است. چرا که این کار سبب افزایش درد در مفاصل خواهد شد.

بهترین نوع پیاده روی

 بنابراین به افراد توصیه می شود که روزانه در محیطی با سطح کاملا صاف، دست کم ۳۰ دقیقه پیاده روی با سرعتی بیش از سرعت قدم زدن معمولی داشته باشند.

نکته

به هیچ وجه در سطوح شیب دار مانند سر بالایی ها و سرپایینی ها پیاده روی نکنید.

آیا غذاهایی چون پای مرغ، پاچه و… کمکی به روند بهبود درد زانو می کنند؟

دکتر رجایی در پاسخ به این پرسش گفت: از دیرباز در بین مردم جا افتاده است که به هنگام بروز دردهای مفصلی، غذاهایی چون پای مرغ و پاچه بخورند. در حالی که این تصور اشتباه است.افراد باید بدانند که با مصرف اینگونه غذاهای چرب دچار اضافه وزن شدید خواهند شد. از طرفی می دانیم که چاقی یکی از دلایل شایع درد های مفصلی زانو است.

توصیه

افرادی که مبتلا به درد های مفصلی هستند، در رابطه با رژیم غذاییشان به یک متخصص مراجعه کنند.

چه خوراکی هایی در کاهش دردهای زانو موثرند؟

 1. آووکادو
 2. سنجد
 3. سبزیجات
 4. زنجبیل
 5. سویا
 6. روغن ماهی
 7. میوه ها و … از جمله مواد حاوی ویتامین C هستند که مصرف آن ها باعث کاهش درد خواهد شد.

آیا نوشیدن آب باعث غضروف سازی می شود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت درد شانه، پا، زانو و … را می توان با مصرف روزی ۸ لیوان آب در زمان کوتاهی کاهش داد. درواقع آب عنصر سازنده غضروف هاست. غضروف ها از قسمت های انتهایی استخوان و مفاصل محافظت می نمایند.

آیا تق تق زانو هنگام نشست و برخاست علامت خطر است؟

دکتر رجایی در پاسخ به این سوال اینگونه پاسخ داد: خیر. در صورتی که تق تق زانو ها بدون درد باشد مشکلی ندارد. ولی اگر این صداها با درد خفیفی همراه شود، می تواند نشانه خطر باشد.

از مصرف خودسرانه داروهای غضروف ساز جدا خودداری کنید!

دکتر رجایی به افرادی که خودسرانه داروهای غضروف ساز مصرف می کنند، تذکر داد: مصرف قرص‌های غضروف‌ ساز و ضد آرتروز که معمولا توسط کانال های مجازی و ماهواره‌ ای تبلیغ می‌شود، نه تنها مشکل بیمار را برطرف نمی کند بلکه سبب زیان مالی می گردد. هم چنین به بروز برخی مشکلات در سیستم ایمنی بدن می انجامد.از طرفی طی مطالعات انجام شده، تا کنون مستندات کافی برای اثبات غضروف ساز بودن اینگونه داروها به دست نیامده است.

این پزشک فوق تخصص به زنان توصیه کرد:

از پوشیدن کفش های پاشنه خودداری کنید. این کفش ها یکی از عوامل اساسی در پیدایش زانو درد در بین زنان است. خانم هایی که دائما کفش های پاشنه بلند می پوشند بیشتر دچارعارضه های مفصلی مخصوصا مفصل زانو و مچ پا می شوند. زیرا هنگامی که کفش های نامناسب می پوشیم، تمامی وزن در نواحی زانو و کمر متمرکز می شوند. در نتیجه در دراز مدت دچار عارضه های شدید مفصلی خواهیم شد.

کفش مناسب چگونه کفشی است؟

به گفته دکتر رجایی کفش مناسب دارای نشانه های زیر است:

 1. جلویش پهن باشد، به طوری که انگشتان پا بتوانند آزادانه در آن حرکت کنند.
 2. هیچ فشاری روی انگشتان نیاورد.
 3. فاقد کفی سفت و تخت باشد.
 4. انگشتان در کفش دچار خمیدگی نشوند.
 5. پاشنه آن ۵/۱ سانتی متر باشد.

با کانال تلگرام «هفت حوض» همراه شوید

این مطلب رو با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

print
دانلود نرم افزار قرعه کشی

ارسال یک پاسخ