لایک خودکار, استفاده ایمن, کامنت خودکار, کاملا اتوماتیک, پشتیبانی کامل, آپدیت های رایگان, فالو و آنفالو خودکار, گردآوری افراد هدف, نصب سریع و استفاده آسان, کنترل کامل روی حساب اینستاگرام,
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (2 رای, میانگین: 5٫00 از 5)
Loading...

بهترین درمان خانگی برای سرفه

0 826
بهترین درمان خانگی برای سرفه

معمولا برای درمان سرفه از داروهای ضد سرفه استفاده می کنیم

ولی می توانیم از مواد ساده ای که در آشپزخانه داریم و یا از داروهای بدون نسخه جهت درمان سرفه استفاده کنیم

درمان سرفه با چند روش خانگی بسیار مؤثر

سرفه یا به صورت خودآگاه یا رفلکسی ایجاد می شود. رفلکس دفاعی دارای مسیرهای آوران و وابران است. قسمت آوران شامل گیرنده هاییدر مسیر توزیع حسی اعصاب حسی اعصاب سه قلو ، زبانی – حلقی ، حنجره ای فوقانی و واگ است. قسمت وابران شامل عصب راجعه حنجره ای و اعصاب نخاعی است. سرفه با یک دم عمیق آغاز شده و با بسته شدن گلوت ، شل شدن پرده دیافراگم و انقباض ماهیچه ای در برابر گلوت بسته شده، دنبال می شود. این امر سبب بالارفتن فشار داخل قفسه سینه شده و در اثر فشار مثبت قفسه سینه ، نای تنگ می شود. ناگهان گلوت باز شده و به علت اختلاف فشار موجود میان مجاری هوایی و اتمسفر و نیز تنگ شدن نای ، میزان زیادی از جریان هوا به سرعت از نای خارج می شود. این نیروها سبب می شوند تا ترشحات مخاطی و اجسام خارجی ، از ریه به بیرون رانده شوند. چه سرفه خشک باشد یا تر، در ادامه با درمان هایی خانگی برای رهایی از دست آن آشنا می شوید.

در این مطلب ۱۰ روش برتر درمان خانگی برای سرفه مطرح می شود.

سرفه و سرماخوردگی، گرچه در همه ی موارد جدی نیستند، زندگی مان را مختل می کنند. در حالی که در برخی موارد، شاید مصرف مقداری داروی ضدسرفه ضرورت داشته باشد اما غالبا، مواد ساده ای در آشپزخانه و داروهای بدون نسخه می توانند کمک کنند با سرفه مقابله کنید. در این جا با تعدادی از درمان های خانگی سریع و موثر سرفه آشنا می شنوید که می توانید همین الان تست کنید!

۱٫ غرغره کردن

به محض آن که در گلوی تان درد احساس کردید، حتما با آب گرم و نمک غرغره کنید. نمک موجود در آب کمک می کند مایع اضافی نواحی ملتهب گلو خشک شود و علائم کاهش یابند. طبق کتاب درمان های خانگی مایوکلینیک، غرغره کردن هم چنین محرک ها را از گلو زدوده و مخاط را روان می کند.

بهترین درمان خانگی برای سرفهروش هایی خانگی برای درمان سرفه

۲٫ از پماد ویپوراب (VapoRub) استفاده کنید

طبق مطالعه ای در دانشکده ی پزشکی ایالت پنسیلوانیا، کودکان بالای ۲ سال پس از استفاده از ویپوراب تسکین علائم داشته و توانستند بهتر بخوابند. در حالی که توضیح دقیق چگونگی کار ویپوراب یک راز باقی مانده است، مواد تشکیل دهنده ای چون منتول، کافور، و اکالیپتوس ممکن است در بهبود گرفتگی نقش داشته باشند.

۳٫ مایعات گرم بنوشید

بهتر از سرفه نادیده گرفته نشود زیرا گاهی می تواند منجر به عوارض خاصی شود. نوشیدن آب گرم راه خوبی برای تسکین التهاب گلو است. اما مزه ای ندارد و ممکن است برای بیش تر آدم ها اشتهابرانگیز نباشد. یک سوپ گرم یا یک لیوان چای گیاهی راه حل بهتری است.

بهترین درمان خانگی برای سرفه
روش هایی خانگی برای درمان سرفه

۴٫ هنگام خواب سرتان را بالا بگیرید

در برخی افراد، وقتی مخاط از پشت بینی به حلق می ریزد، سرفه ی مولد (توام با خلط) ایجاد می شود. این امر شب ها که حالت بدن برای چکیدن مخاط مساعد است، بدتر می شود. با قرار دادن سر در وضعیتی بالاتر از بدن به کاهش این چکیدن کمک می کند و بسیاری افراد متوجه شده اند این وضعیت خواب به کاهش سرفه در شب کمک کرده و خواب را بهبود می دهد.

۵٫ قرص های مکیدنی گلو

مطالعه ای که در دانشگاه ایالتی وین، شهر دیترویت انجام شده است، نشان داد سرفه های بیمارانی که هر دو تا سه ساعت، قرص های مکیدنی روی مصرف کردند، ظرف مدتی نصف زمان عادی بهبود پیدا کرد. با استفاده از قرص های مکیدنی گلو می توان بر سوزش ایجاد شده توسط سرفه های مکرر نیز غلبه کرد. هم چنین به خاطر جلوگیری از پیشرفت یک گلودرد به سرفه شناخته می شوند.

در حالی که برخی از قرص های مکیدنی دارویی هستند و موادی مانند دکسترومتورفان (یک ضدسرفه) یا بنزوکائین (بی حس کننده) دارند، سایر آن ها حاوی مواد تسکین دهنده ی طبیعی مثل عسل، منتول، روغن نعناع یا روغن اکالیپتوس هستند. در بسیاری از خانه ها، بسیار متدوال است که برای توقف سرفه، یک بچه ی کوچک را وادار کنند نوع قرمز نبات ( که در زبان هندی میشیری گفته می شود) را لیس بزند.

بهترین درمان خانگی برای سرفهروش هایی خانگی برای درمان سرفه

۶٫ درمان های با زردچوبه

هلدی بود:

درمانی سنتی که بیش تر آدم ها سر آن قسم می خورند، استفاده از شیر داغ و زردچوبه است. مطالعه ای نشان می دهد این ترکیب خواص آنتی باکتریال دارد. یک لیوان شیر را داغ کنید و نصف قاشق چایخوری پودر زردچوبه به آن افزوده و گرم بنوشید تا شما را از سرفه رهایی بخشد.

غرغره ی زردچوبه:

غرغره ی زردچوبه هم نتایج خوبی دارد. نصف یک قاشق چایخوری پودر زردچوبه و نصف قاشق چایخوری نمک را به یک فنجان آب داغ اضافه کنید.از این مایع برای غرغره ی گلو استفاده کنید و مطمئن باشید بهبودی از سرفه را تجربه خواهید کرد.

مخلوط زردچوبه و عسل:

برای یک سرفه ی خشک، مصرف سه الی چهار بار پودر زردچوبه ی مخلوط با یک قاشق چایخوری عسل موثر خواهد بود. هم چنین می توانید با اضافه کردن یک قاشق چایخوری پودر زردچوبه به ۴ فنجان آب در حال جوش، تهیه ی چای زردچوبه را امتحان کنید. چند دقیقه صبر کنید، آن را صاف کنید و با کمی عسل و آب لیمو ترکیب کرده و بنوشید.

دوما پان:

به گفته ی دکتر سومیا بات، پزشک پیرو آیورودا، استنشاق دود زردچوبه ی درحال سوختن که دوما پان نامیده می شود به عنوان درمان موثری برای سرفه و سرماخوردگی در نظر گرفته می شود. یک ریشه ی زردچوبه ی خشک بردارید، آن را بسوزانید و دودش را استنشاق کنید.

روش دیگر آن است که چند تکه زغال چوب داغ و قرمز را در قوری سفالی کوچکی بگذارید که در مقداری آب به اندازه ی یک لیوان قرار گرفته است. چند برگ زردچوبه خشک را روی زغال ها قرار داده و روی آن ها یک قاشق سرپر پودر زردچوبه بریزید. به آرامی زغال ها را بدمید تا پودر زردچوبه آتش بگیرد و دود خارج شده را تنفس کنید.

۷٫ درمان های با عسل

عسل به خاطر تسکین سوزش دیواره ی گلو شناخته می شود از این رو، از سال ها قبل به عنوان یک درمان آیورودیک برای سرفه استفاده می شده است. مطالعه ای که در دانشکده ی پزشکی ایالت پنسیلوانیا روی کودکان بالای دو سال انجام شد، نشان داد عسل به آن ها کمک کرده بود کم تر سرفه کنند و بهتر بخوابند.

علاوه بر آن چه درباره ی ترکیب عسل و زردچوبه گفته شد، راه های مختلفی برای استفاده از عسل وجود دارد. یک سرفه ی خشک به ترکسیبی از عسل و آب انگور پاسخ می دهد. یک لیوان شیر داغ با مقداری عسل درست پیش از خوابیدن، در تسکین سرفه های شبانه موثر است. مقداری عسل و آب لیمو را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید و سه با در روز بنوشید تا سرفه تان بهبود یابد.

بهترین درمان خانگی برای سرفهروش هایی خانگی برای درمان سرفه

۸٫ درمان های با زنجبیل

زنجبیل که به عنوان یکی از بهترین درمان های خانگی سرفه شناخته می شود، تعدادی خواص شگفت انگیز دارد.

زنجبیل تازه:

برای یک سرفه ی خشک، یکی از ساده ترین راه ها تسکین یافتن آن است که تکه ای زنجبیل تازه ببرید، کمی نمک روی آن بپاشید و چند دقیقه آن را بجوید. با این حال، هرکسی مزه ی به شدت معطر زنجبیل را دوست ندارد و در چنین مواردی چای تهیه شده از زنجبیل هم همان قدر مفید است.

چای زنجبیل:

زنجبیل را به تکه های کوچکی ببرید، آن ها را به ظرفی محتوی یک فنجان آب اضافه کنید. این ترکیب را بجوشانید تا وقتی که حجم آن به نصف مقدار اولیه کاهش می یابد. مایع را صاف کنید، یک قاشق چایخوری عسل اضافه کنید و گرم بنوشید تا روی سرفه هایتان تاثیر تسکین دهنده داشته باشد. چطور عمل می کند؟ دکتر اکلز، مدیر مرکز سرماخوردگی معمولی در دانشگاه کاردیف به وب گاه netdoctor.co.uk گفت که به نظر می رسد. زنجبیل با افزایش ترشح بزاق و مخاط به تسکین علائم سرماخوردگی کمک می کند.

زنجبیل و تالسی:

ترکیب زنجبیل و ریحان مقدس هم درمان موثری برای سرفه است. حدودا ۱۰ برگ ریحان مقدس را خرد کرده، با عصاره ی خارج شده از یک زنجبیل کوچک مخلوط کنید. به این ترکیب همان مقدار عسل اضافه کنید؛ روزی سه بار حدود یک قاشق چایخوری از این ترکیب را قورت دهید تا از دست سرفه خلاص شوید.

کسانی که به طعم تند و قوی فلفل اهمیت نمی دهند هم می توانند کمی پودر فلفل سیاه و زردچوبه را به مخلوطی از عسل و عصاره ی زنجبیل اضافه کنند. وقتی سه بار در روز به مدت ۱۰ الی ۱۵۵ دقیقه این خمیر را به آرامی لیس زده شود، به به کاهش گرفتگی در گلو و کاهش سرفه کمک می کند. تهیه ی چای زنجبیل بسیار ساده است، کافی است زنجبیل را در آب بجوشانید؛ سپس برگ چای یا پودر چای را اضافه کرده، چند برگ ریحان مقدس و پودر فلفل در آن بیندازید، مایع را صاف کنید و برای رهایی از سرفه بنوشید.

۹٫ درمان های با سیر

سیر یک آنتی باکتریال و خلط آور قوی است و این امر باعث می شود به درمانی باارزش برای مبارزه با سرماخوردگی تبدیل شود. مرکز پزشکی دانشگاه مریلند مطالعه ای را ذکر می کند که نشان می دهد سیر ممکن است از سرماخوردگی جلوگیری کند و علائمش را تقلیل دهد. افرادی که برای ۱۲ هفته مکمل سیر مصرف کردند، نسبت به کسانی که دارونما مصرف کردند، ۶۳ درصد کم تر سرما خوردند.

حدود ۵ حبه سیر پوست کنده را به آرامی له کنید و ر یک قاشق چایخوری کره ی آب شده سرخ کنید؛ برای درمان سرماخوردگی و سرفه، آن را وقتی هنوز گرم است مصرف کنید. در صورت امکان این سیر سرخ شده را به غذاهای دیگر اضافه کنید. این کار را با سوپ راسام انجام دهید تا یک سوپ درمانی به دست آید که گلویتان را تسکین داده و به روان شدن مخاط کمک کند، و بیرون راندن بلغم همراه با سرفه را آسان تر سازد.

بهترین درمان خانگی برای سرفهروش هایی خانگی برای درمان سرفه

۱۰٫ درمان های شکر زرد برای رهایی از خلط سینه

تجمع خلط سینه می تواند منجر به احساس گرفتگی در سینه و تمام مجرای تنفسی شود؛ از این رو بیرون راندن این خلط رهایی از سرفه و گرفتگی را در پی خواهد داشت. دکتر سومیا بات، پزشک پیرو آیورودا درمان های زیر را پیشنهاد می کند. با جوشاندن دانه های فلفل همراه آب به مدت ۲۰ دقیقه یک جوشانده تهیه کنید؛ آن را با زیره و شکر زرد ترکیب کنید. یک چهارم یک پیاز را ببرید، یک تکه ی کوچک شکر زرد را وسط آن قرار دهید و آن را بجوید تا خلط سینه تان بیرون کشیده شود.

داروهای بدون نسخه

اگر همراه درمان های خانگی از داروهای ضدسرفه ی بدون نسخه هم استفاده کنید رهایی از سرفه حتی آسان تر هم خواهد بود. علاوه بر قرص های مکیدنی، می توانید ضدسرفه هایی را امتحان کنید که حاوی موادی مانند دکسترومتورفان هستند. این داروها به ویژه اگر سرفه ی خشک یا سرفه های کوتاه و مکرر داشته باشید، مفید هستند. اگر سرفه های توام با خلط دارید، داروی بدون نسخه ای با موادی که خواص خلط آور می تواند به پاکسازی مخاط مسیرهای هوایی کمک کند. اغلب، داروهای بدون نسخه از هردونوع – ضدسرفه و خلط آور- حاوی آنتی هیستامین هستند و می توانند به خواب بهتر شما کمک کنند.

سرفه ها انواع مختلف دارند، پس راه حل هایشان هم متفاوت است. با استفاده از درمان های خانگی می توان به رهایی از سرفه کمک کرد. با این وجود، به همان اندازه اهمیت دارد که اگر متوجه شدید سرماخوردگی تان برای دوره ی طولانی ادامه یافت، بهترین کار مراجعه به پزشک است تا هرگونه مشکل زیربنایی جدی را که مسبب سرفه بوده است، شناسایی کند.

با کانال تلگرام «هفت حوض» همراه شوید

این مطلب رو با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

print
دانلود نرم افزار قرعه کشی

ارسال یک پاسخ