لایک خودکار, استفاده ایمن, کامنت خودکار, کاملا اتوماتیک, پشتیبانی کامل, آپدیت های رایگان, فالو و آنفالو خودکار, گردآوری افراد هدف, نصب سریع و استفاده آسان, کنترل کامل روی حساب اینستاگرام,
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (1 رای, میانگین: 1٫00 از 5)
Loading...

از تاریخچه عیدی گرفتن چه می دانید؟

از تاریخچه عیدی گرفتن چه می دانید؟

رسم زیبای عیدی دادن!

در فرهنگ ایرانیان آداب و رسوم خاصی مانند عیدی دادن وجود دارد که از گذشته بوده است. بزرگ ترها به کوچک ترها عیدی می‌ دادند و کوچک ترها برای دستبوسی نزد بزرگ ترها می‌ رفتند. در گذشته دریافت هدیه از بزرگ ترها بسیار مهم و خوش یمن بود. ولی رفته رفته با تغییر در نوع زندگی مردم و شرایط اقتصادی طبعا این رسم تغییر یافته و اسکناس ها جای هدایای گذشته را گرفته اند.

عیدی دادن و گرفتن از منظر ابوریحان بیرونی!

عیدی دادن و گرفتن از دیرباز تا کنون در نقاط مختلف دنیا به ویژه ایران مرسوم بوده و هست. ابوریحان بیرونی در این باره به نقل از موبد بغدادی ( آذرباد ) می گوید: «نیشکر در ایران، روز نوروز یافت شد، پیش از آن کسی آن را نمی شناخت. جمشید روزی نی را دید که از آن کمی به بیرون تراوش کرده، چون دید شیرین است، امر کرد این نی را بیرون آورند و از آن شکر ساختند. و مردم از راه تبریک به یکدیگر شکر هدیه کردند، و در مهرگان نیز تکرار کردند، و هدیه دادن رسم شد.»

در ایران به چه کسانی عیدی می دهند؟

در سرزمین پهناور ما عیدی دادن فقط به افراد خانواده و فامیل خلاصه نمی‌شود. عیدی دادن به سرایدار، رفتگر محل، نامه‌رسان و … (طبقه کم درآمد و زحمتکش جامعه) مایه ی تبرک، شگون و خوش یمنی است.

شگون و تبرک عیدی برای بزرگ ترها و کوچک ترها در گذشته!

از جمله رسوماتی که از گذشته در فرهنگ ما وجود داشته عیدی دادن است. در گذشته بزرگترهای فامیل، حتی ریش سفیدان محل به کوچکترها هدیه‌ای هر چند کوچک تحت عنوان عیدی می‌دادند. در ایام نوروز کوچکترها برای دستبوسی به دیدار بزرگترها می‌رفتند. و در این میان بار معنوی عیدی به جهت تبرک داشتنش بسیار مهم بود که از سوی بزرگان دریافت می شد.برای اکثر افراد شگون عیدی و دشت کردن از دست عیدی دهنده حائز اهمیت بود. موضوعی که در سال های اخیر رنگ باخته است.

ریشه داشتن عیدی در فرهنگ باستانی ایران

نوروز به‌ عنوان‌ پدیده‌ای‌ فرهنگی‌ در سرزمین‌ ما ویژگی هایی‌ دارد که‌ آن‌ را از دیگر مناسبت ها متمایز و ممتاز می کند. از جمله این ویژگی ها آداب عیدی دادن و عیدی گرفتن است. به‌ گفته‌ کارشناسان‌ فرهنگی‌، عیدی‌ دادن‌ و عیدی ‌گرفتن‌ ریشه‌ در فرهنگ‌ ایران‌ باستان‌ دارد. آن‌ زمان‌ که‌ مردم‌ در بامداد عید نوروز به‌ نشانه‌ بخشیدن‌ روشنایی‌ به‌ زندگی‌ یکدیگر روی هم آب‌ می‌ پاشیدند و برای‌ حفظ‌ صلح‌ و دوستی‌ به‌ یکدیگر هدیه‌ می‌ دادند.

شکر، عیدی باستانی در ایران!

با نگاهی به عادات و سنت های نوروزی در آیین کهن سرزمین ایران درمی‌یابیم که عیدی دادن و گرفتن ریشه ای دیرینه دارد. و هیچ گاه این سنت پسندیده از آیین نوروز باستانی حذف نشده است. در گذشته ‌های‌ دور، ایرانیان‌ در نوروز به‌ یکدیگر شکر هدیه‌ می‌ دادند و برای‌ هم‌ آرزوی‌ شادکامی‌ همیشگی‌ می‌ کردند. در حالی که این‌ رسم‌ در طول‌ زمان‌ رفته‌ رفته‌ تغییر شکل‌ داد و به شکل و امروزی تبدیل شده است.

عیدی گرفتن بلافاصله بعد از سال تحویل!

طبق کتب آئین و رسوم عید نوروز در لحظه تحویل سال نو اهل‌ خانواده‌، عزیزترین‌ نعمت‌ های‌ خدا را به همراه هدایای نوروزی خود داخل سفره هفت سین می گذاشتند. سپس بعد از تحویل سال نو عیدی بچه‌ ها و بزرگترها از همین‌ سفره‌ هفت ‌سین‌ داده‌ می‌شد.

هدایای نمادین براساس توان مالی

از تاریخچه عیدی گرفتن چه می دانید؟

مطابق با آیین نوروزی هر خانواده‌ بنا به‌ توان‌ مالی‌‌ اش‌ به‌ میهمانان‌ خود گندم‌ بو داده، سیب‌ و سمنو یا تخم‌ مرغ‌ رنگ‌ شده‌ عیدی می‌‌ داد. ارزش‌ این‌ هدایا در آن‌ حد بود که‌ صاحبخانه‌ با این‌ نیت‌ که‌ گندم ‌نماد روزی‌ و نشان‌ فراوانی‌ و برکت، تخم‌ مرغ‌ نشان‌ تداوم‌ نژاد آدمی، سیب‌ نشان‌ برکت‌ و نعمت‌ و فراوانی‌ و سمنو نماد فراوانی‌ خوراک‌ است، آن ها را به‌ عزیزانش‌ هدیه‌ می‌‌کرد.

عیدی دادن به سبک ساسانی ها!

سکه عیدی دادن در زمان هرمز دوم – شاه ساسانی در سال ۳۰۴ میلادی باب شد. بر اساس کتب تاریخی ایران باستان داریوش دوم به مناسبت نوروز، در سال ۴۱۶ پیش از میلاد سکه زرین ویژه‌ای ضرب می کرد. یک طرف این سکه شکل سربازی را در حال تیراندازی با کمان نشان می‌داد. این رسم به دلیل افزایش مشکلات اقتصادی مردم آرام آرام جای خود را به هدایای سنتی و کشاورزی داد.

عیدی،خوب یا بد!

هم اکنون بیش از نیم قرن است که پول و وجوه نقدی جایگزین عیدی‌ های شب عید شده است. رسمی که به گفته کارشناسان هم خوب است و هم بد. این رسم در نوع خود به اقتصادی برای خانواده‌ها تبدیل گشته است.

بروز رسانی عیدی ها!

از تاریخچه عیدی گرفتن چه می دانید؟

با گذشت زمان شیوه عیدی دادن ها دست خوش تغییر شد. آن چه در سال‌ های گذشته به عنوان عیدی به هم می‌دادند، در حال حاضر مقبولیت چندانی ندارد. جوانان بیشتر تمایل دارند عیدی خود را به‌صورت نقدی دریافت کنند. مقدار و ارزش عیدی مورد سنجش عیدی گیرندگان واقع شده است. در این میان برخی از خانواده‌ها هم بنا به دلایل مختلفی چون مشکلات اقتصادی، کدورت‌های خانوادگی، تجدد گرایی و …. از فرهنگ و سنن دیرینه فاصله گرفته، و از عید دیدنی و عیدی دادن شانه خالی می‌کنند.

با کانال تلگرام «هفت حوض» همراه شوید

این مطلب رو با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

print
برای عضویت در کانال تلگرام وبسایت هفت حوض کلیک کنید - join to telegram channel

ارسال یک پاسخ

CLOSE
CLOSE