لایک خودکار, استفاده ایمن, کامنت خودکار, کاملا اتوماتیک, پشتیبانی کامل, آپدیت های رایگان, فالو و آنفالو خودکار, گردآوری افراد هدف, نصب سریع و استفاده آسان, کنترل کامل روی حساب اینستاگرام,
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (هنوز امتیازی داده نشده!)
Loading...

آغاز طرح مقابله با بی حجابی!!

0 760

گشت ارشاد-وبسایت 7حوض

استفاده از پوشش‌های نامتعارفی همچون مانتوهای جلوباز و شیشه‌ای و شلوارهای جذب توسط بانوان و تی‌شرت‌های یقه‌باز و شلوارهای جین فاق کوتاه و تنگ برای آقایان نه‌تنها جلوه‌ای نازیبا از مدل‌های نامرسوم دنیا را در خیابان‌های شهر به تصویر می‌کشد بلکه استفاده از این نوع پوشش تنگ و ناموزون در بدن مضرات بسیاری زیادی بر روی زنان و مردان جامعه می‌گذارد، تأثیراتی که گاه در درازمدت و با بی‌توجهی نسبت به علت آن بروز کرده و سبب حیرت افراد جامعه می‌شود.

حفظ امنیت اخلاقی در جامعه فلسفه حفظ حجاب و عفاف

جدای از تأثیرات جسمانی نامطبوع و ناخوشایند استفاده از البسه تنگ و زننده استفاده از این نوع پوشش عفت عمومی افراد جامعه را نشانه گرفته است. این روزها به بهانه گرمای هوا بسیاری از افراد با استفاده از این نوع پوشش تلاش می‌کنند به جلوه‌ای نازیبا ازآنچه در ماهواره‌های و شبکه‌های اینترنتی و مجازی دیده‌اند در خیابان‌های شهر برای رسیدن به آنچه آن‌ها آن را مُد روز تلقی می‌کنند، دست یابند غافل از اینکه حجاب و عفاف چه برای زن و چه برای مرد امری شخصی نیست که به هر نوعی فرد بخواهد از آن بهره‌برداری کند بلکه فلسفه حفظ حجاب و عفاف حفظ امنیت اخلاقی در جامعه است.

چگونه می‌توان در جامعه‌ای که افراد آن به کمترین مظاهر حجاب بی‌توجهی می‌کنند احساس امنیت و آرامش کرد؟ بی‌شک در چنین جامعه‌ای افراد باحیا و عفت نیز از آسیب‌های اجتماعی حاصل از طمع هوسرانانی که در پی شکار افراد باحیا هستند مصون نخواهند ماند.

اما یافتن پاسخ این سؤال که چگونه چنین البسه‌ای راه به بازار فروش البسه‌ ایرانی اسلامی یافته است چندان دشوار نیست با ورود به راسته تولیدکنندگان پوشاک در بازار بروجرد و کمی کنکاش و دقت در بازار تولیدی‌های این شهرستان می‌توان به‌راحتی ردپای تولید انبوه مانتوهای جلوباز، شیشه‌ای و انواع البسه جین نامتعارف و خارج از عرف اجتماعی که توسط برخی سودجویان تولید البسه به‌وفور در بازار عرضه می‌شود را یافت.

شیوع اپیدمی خطرناک ساپورت پوشان و مانتوهای جلوباز در میان جوانان با توجه به آهنگ آرام و رشد سریع آن از سال‌های اخیر تاکنون خبر از تهاجم وسیع و گسترده فرهنگی در میان خانواده‌های این شهرستان داشته که با توجه به خواب‌سنگین دستگاه‌های فرهنگی متولی به نظر می‌رسد این شیوع نامبارک همچنان در خیابان‌های این شهرستان یکه‌تازی کند.

خانواده بستر رشد فرهنگی افراد

حجت‌الاسلام‌والمسلمین علاء دولتشاهی مسئول دفتر حوزه نمایندگی سپاه بروجرد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم ریشه گسترش پوشش‌های نامتعارف در میان جوامع اسلامی را در میان خانواده‌ها دانسته و می‌گوید: فرزندان در یک خانواده آیینه تمام نمای رفتار و سکنات والدین خود را به نمایش می‌گذارند بنابراین می‌توان چنین نتیجه گرفت که ریشه اولیه بدحجابی از محیط خانواده به‌عنوان اجتماعی کوچک شکل می‌گیرد و در اجتماع کامل می‌شود.

وی می‌افزاید: گسترش ابزار ارتباط‌جمعی نظیر ماهواره‌ها و شبکه‌های اجتماعی نیز در هدایت جوانان و نوجوانان به سمت‌وسوی فرهنگ ابتذال بی‌تأثیر نبوده و کارکردهای خود را به عینه نشان داده است.

مسئول دفتر حوزه نمایندگی سپاه بروجرد کم‌کاری مراکز فرهنگی همچون مساجد و مراکز آموزشی در ارائه آموزش‌های هدفمند به جامعه هدف خود را علتی مهم در ترویج فرهنگ نادرست غرب در میان جوانان و نوجوانان دانسته و بیان می‌کند: اگر همه متولیان فرهنگی و مراکز آموزشی همچون مدارس و دانشگاه‌ها در ترویج فرهنگ صحیح پوشش اسلامی و چرایی وجود آن وظیفه خود را به‌خوبی ایفا کرده و به‌صورت هماهنگ با خانواده‌ها در تربیت نسل جوان تلاش می‌کردند امروز این‌همه ضعف فرهنگی در پوشش‌های جوانان در جامعه به وجود نمی‌آمد.

کارکرد حجاب در رهایی جامعه از تیررس ناامنی روانی

وی با اشاره به آثار فردی و اجتماعی رعایت حجاب در جامعه عنوان می‌کند: رعایت حجاب و در حقیقت پوشش مناسب برای هر دو جنس زن و مرد در جامعه اولین نفع آن به خود فرد برمی‌گردد و امنیت آن‌ها را تأمین می‌کند و در مراحل بعدی با تأمین امنیت اخلاقی، جامعه را از تیررس ناامنی روانی مصون می‌دارد.

دولتشاهی استفاده از پوشش‌ها و برنامه‌های جایگزین را در این زمینه مهم ارزیابی کرده و عنوان می‌کند: اگر معتقد هستیم برخورد چکشی با پدیده بدحجابی در جامعه نتیجه معکوس دارد باید برخورد مناسبی آن‌هم توسط متولیان فرهنگی مرتبط به‌صورت مستمر و با بهره‌گیری از برنامه‌های ترویجی متنوع جایگزین کنیم تا دغدغه جوانان به‌جای پرداختن به افکار انحرافی به رونق اقتصادی و اشتغال کشور معطوف شده و از انحراف در امان باشند.

علیرضا دلیری فرمانده انتظامی بروجرد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به اجرای طرح‌های ارتقا امنیت اخلاقی توسط پلیس امنیت اخلاقی می‌گوید: برخورد با پدیده بدحجابی در جامعه در ابتدا به‌صورت تذکر زبانی صورت می‌گیرد و در صورت سماجت فرد و سوء شهرت از سوی سیستم تعهدات لازم اخذ می‌شود و در مرحله بعدی در صورت تکرار به مراجع قضایی برای برخورد قانونی معرفی می‌شوند.

گشت ارشاد-وبسایت هفت حوض

پلمب واحدهای تولیدی البسه مبتذل

وی با اشاره به برخورد با تولید و عرضه‌کنندگان البسه مبتذل در بازار بیان می‌کند: در این راستا به تعدادی از صنوف متخلف در شهرستان بروجرد تذکرات لازم داده‌شده و برخورد چکشی با برخی از این تولیدکنندگان انجام‌شده و برخی از این واحدهای متخلف در یک ماه گذشته پلمب شده‌اند.

فرمانده انتظامی بروجرد با اشاره به بی‌توجهی دستگاه‌های فرهنگی درزمینهٔ مقابله با معضل بد پوششی در جامعه عنوان می‌کند: در این راستا ۲۶ دستگاه متولی اجرای برنامه‌های حجاب و عفاف است و پلیس به‌عنوان دستگاه آخر متولی برخورد با مظاهر بدحجابی در جامعه است که پلیس به علت عدم ورد دستگاه‌های فرهنگی به‌عنوان اولین دستگاه در این راستا فعالیت مطلوب و پررنگ‌تری نسبت به سایر دستگاه‌ها داشته است.

وی تصریح می‌کند: به دلیل عدم ورود دستگاه‌های متولی فرهنگی پلیس به‌ناچار مسئول ایجاد امنیت اجتماعی در راستای مقابله با بد پوششی در جامعه شناخته می‌شود درحالی‌که اگر دستگاه‌های فرهنگی مسئولیت خود را در رده‌های بالاتر به‌درستی انجام داده بودند نیازی به ورود ضربتی پلیس به این قضایا نبود.

غفلت از اسطوره‌های فرهنگی

دلیری تهاجم فرهنگی گسترده دشمنان را علت افزایش استقبال جوانان و نوجوانان از پوشش‌های نامتعارف دانسته و خاطرنشان می‌کند: تهاجم فرهنگی سرباز فرهنگی نیاز دارد اما متأسفانه در کشور ما مدل‌سازی قهرمانان در عرصه‌های مختلف فرهنگی و ورزشی به‌خوبی صورت نگرفته است و به دلیل ضعف عدم حضور متولیان فرهنگی و برنامه‌ریزی‌های صحیح و مدون در این راستا توسعه فرهنگی و قهرمان سازی از اسطوره‌های فرهنگی مغفول مانده و اغلب نمونه‌های ناشایستی در منظر الگوبرداری نسل جوان قرارگرفته که این خود ضرباتی به جامعه وارد کرده است.

پریسا شیراوند کارشناس فرهنگی و مدرس حوزه در این خصوص به خبرنگار تسنیم در بروجرد می‌گوید: در سال‌های اخیر با تغییر سبک زندگی ایرانی اسلامی ازدواج‌های سنتی که معیار شکل‌گیری آن‌ها ایمان و اصالت خانوادگی بود به سمت‌وسوی معیارهای وارداتی نادرستی همچون ظواهر و تجملات سوق پیدا کرد و همین امر سبب افزایش سن ازدواج در میان جوانان و به‌تبع آن ارضا نیاز به تشکیل زندگی به سمت‌وسوی نامتعارف آن شده است.

وی می‌افزاید: درگذشته زنان عموماً اهل قناعت و ساده زیستی بودند و به دنبال زروزیور و تجملات مرسوم امروزی نبودند به همین علت باصرفه جویی به‌صورت مستقیم در اقتصاد خانواده‌ها مشارکت داشتند اما با تغییر سبک زندگی توسط دشمنان معاند و دوستان نادان و با بهره‌گیری از ابزار رسانه و شبکه‌های اجتماعی زنان به سمت کسب مدارج علمی بالاتر باهدف مدرک‌گرایی صرف هدایت شدند و این امر سبب تغییر نگاه زنان به خانواده و جامعه شد.

تغییر سبک زندگی و دیدگاه رایج به زن در جامعه

این کارشناس فرهنگی بیان می‌کند: به مدد رسانه‌های غربی الگوهای نامتعارف به سهولت در اختیار بانوان ایرانی قرار گرفت و معیار و ملاک ازدواج ازآنچه درگذشته مرسوم بود به‌صرف زیبایی و جمال در مدت‌زمان کوتاهی تغییر یافت و نگاه اغلب فیلم‌ها و انیمیشن‌های داخلی و خارجی به زن در جامعه به نگاه جنسیتی تغییر یافت و همین امر بازار استفاده از پوشش‌های نامتعارف و لوازم‌آرایشی را افزایش داد.

وی عنوان می‌کند: گرایش به زیبای در انسان امری فطری است اما سوءاستفاده از این گرایش در سطح جامعه تبعات سوئی برای بانوان به دنبال داشته که عمده‌ترین آن‌ها استفاده از پوشش‌های نامتعارف همچون مانتوهای جلوباز مد امروز است که بعد جسمانی زن را هدف گرفته و زن را به‌عنوان یک ابزار جنسی همان خواستگاه رایج غرب معرفی می‌کند.

شیراوند عدم تأمین نیازها و خواسته‌های روانی زن در بستر خانواده و هدایت خواسته‌های افراد جامعه به سمت‌وسوی کارکردهای فرهنگ غرب را علت افزایش تقاضای بانوان در استفاده از پوشش‌های نامناسب خوانده و تصریح می‌کند: تغییر دیدگاه مردان نسبت به زنان و اینکه زن باید موجودی صرفاً زیبا باشد و اندام او در معرض تماشای دیگران قرار گیرد نگاهی است که به‌صورت کاملاً حساب‌شده توسط رسانه‌های غربی در کشور رواج یافت و پس‌ازآن دیدگاه غالب در اجتماع امروزی به این‌سو هدایت شد و بسیاری از زنان برای هماهنگ ساختن خود با این دیدگاه و دست یافتن به زندگی ایده آل خود و جلب‌توجه مردان ‌همه تلاش خود را در راستای نمایش جنبه‌های جنسی خود انجام دادند و اصالت و فطرت خود را فراموش ساختند.

ابزار فرهنگیِ ضد فرهنگ

وی نامناسب بودن ابزار فرهنگی مقابله با بدحجابی در جامعه را از دیگر علل افزایش بد پوششی در اجتماع خوانده و خاطرنشان می‌کند: اوج تبلیغات و امربه‌معروف ادارات و نهادهای فرهنگی در جامعه امروز برای رعایت حجاب و عفاف منحصر به نصب بنرهایی است که ازنظر روان‌شناسانه تأثیر معکوسی بر ذهن بیننده خواهد گذاشت و از زن به‌عنوان یک کوه سیاه‌رنگ که حتماً باید ابزار حجابش چادر باشد یاد می‌کنند البته چادر حجاب برتر است اما نباید به افرادی که حجابشان با دیگر پوشش‌ها کامل است تحمیل شود.

کارشناس فرهنگی استفاده غیر هنرمندانه از ابزار رسانه را در سال‌های اخیر عاملی برافزایش بد پوششی بانوان دانسته و می‌افزاید: اینکه در برخی رسانه‌ها به‌صورت غیرمستقیم روابط دختر و پسر در هر مقطعی خوشایند جلوه داده می‌شود یا اینکه نوعی از آرایش و پوشش بانوان در فیلم و سریال‌های امروزی به‌راحتی به‌عنوان یک الگوی همه‌پسند در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد خود آسیب جدی به نوع پذیرش افراد جامعه از یک زن می‌زند و دیدگاه‌ها را به سمت الگوی معرفی‌شده از سوی رسانه‌ها سوق می‌دهد حال این الگو ممکن است هیچ‌گونه وجه تشابهی با آموزه‌های اسلامی ایرانی هم نداشته باشد.

سؤالی که در شرایط کنونی ذهن هر روشنفکر اجتماعی را به خود جلب می‌کند این است که چرا باوجود اقبال روزافزون جوامع غربی به سمت رعایت الگوها و شئونات اسلامی، جامعه امروز ما افسارگسیخته به سمت پیروی از الگوهای غربی بی‌هیچ ضابطه و قانونی تمایل پیدا می‌کند؟ و چرا باوجود کارکردهای فرهنگی حجاب و عفاف بانوان جامعه امروز با الگو گیری از نمونه‌های ضد دینی سعی در ترویج بی‌عفتی اخلاقی در جامعه می‌کنند؟ بی‌شک ضعف کارکردهای فرهنگی در این راستا نمودی بارز بر یافتن چرایی این‌ سؤالات است به‌گونه‌ای که اگر دشمن درگذشته نتوانست در قضیه کشف حجاب رضاخانی موفقیتی به دست آورد، امروز با ورود از طریق ماهواره و فضای مجازی بی‌حجابی که خود زمینه بی‌عفتی و نابودی شخصیت زنان است را فراهم سازد.

با کانال تلگرام «هفت حوض» همراه شوید

از این مطلب خوشتون آمد, با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

print
دانلود نرم افزار قرعه کشی

ارسال یک پاسخ